Novac iz Proračuna
Vlada i televizija demantirale uplatu od skoro milijun KM
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Vlada Federacije BiH reagirala je povodom tekstova koji su se danas pojavili u pojedinim medijima “da je Vlada Federacije BiH iz Proračuna Federacije BiH dodijelila 909.626 KM Turkiye Radyo Televizyon Kurumu Republika Turska – predstavništvo u Sarajevu“ te demantirala netočne navode.
''Obavještavamo javnost da Vlada Federacije BiH nije dodijelila, a ni uplatila, niti jedne konvertibilne marke iz Proračuna Federacije BiH ovom mediju. S obzirom da su iznesene neistinite tvrdnje, u skladu s svim odredbama Kodeksa za tisak i online medije BiH, tražimo od medija koji su objavili netočne sadržaje da objave ispravke na već objavljenim tekstovima u kojima je svjesno izražena tendencija za diskreditiranje Vlade Federacije BiH i federalnog premijera Fadila Novalića, a javnost navedena na pogrešan zaključak. U protivnom, bit ćemo prinuđeni poduzeti zakonom predviđene mjere'', naveli su.
Uzimajući u obzir činjenicu da se pojedini mediji pozivaju na podatke iz izvještaja Financijsko-informatičke agencije o proračunu i financiranju udruženja u Federaciji BiH, preporučili su da se za točne podatke, kao i tumačenje istih, obrate Agenciji.
Podsjetimo, portal Akta objavio je popis udruženja i stranaka koja su u 2021- godini najviše 'izvukli' sredstava iz proračuna. Iako se na popisu godinama uglavnom nalaze ista udruženja, ove godine, kako navode, pojavilo se i jedno strano predstavništvo, Turkiye Radyo Televizyon Kurumu Republika Turska - Predstavništvo TRT u BiH koje je povuklo iz proračuna 909.626 KM.
Reakcija i televizije
''Niti jedna marka nije uplaćena na račun Predstavništva TRT u BiH iz proračuna FBiH'', navodi se u reakciji na članak portala Akta.ba a čije smo dijelove o financijskom izvještaju premijeli.
''Predstavništvo TRT u BiH, strano lice koje nema status pravnog lica i registrirano je kod Ministarstva vanjskih poslova BiH u skladu s Odlukom o osnivanju i radu predstavništava stranih lica u Bosni i Hercegovini. U skladu s predmetnom Odlukom, strano lice osniva predstavništvo sa ciljem istraživanja tržišta, obavljanja propagandnih i informativnih poslova, i radi svoga predstavljanja. U stavu 2. člana 4. Odluke je jasno navedeno da " u obavljanju poslova iz stava 1. ovog člana predstavništvo ne može zaključivati ugovore u ime osnivača predstavništva". Iz navedenog jasno proizlazi da moj klijent nema status pravnog lica i kao takvo nije moglo aplicirati za bilo kakva sredstva, da nije moglo zaključiti ugovor s bilo kim, a pogotovo ne zaprimiti sredstva. Za sve navedeno je zadužen isključivo osnivač Predstavništva, tako da je kojim slučajem ova sredstva dobio, to je mogao samo osnivač dobiti (Glavna direkcija Ankara), a nakon toga bi ista morala biti uplaćena osnivaču'', navodi u demantiju odvjetnica Lejla Karović.
Navodi se kako se Turkiye Radyo Televizyon Kurumu Republika Turska- Predstavništvo TRT u BiH ''financira isključivo iz sredstava osnivača koja im se doznačavaju iz proračuna Glavne direkcije Ankara''.
''Ovi podaci su dostavljeni FIA-i i navedeno je da je u 2021 godini iznos od 909.626 KM uplaćen na račun Predstavništva TRT u BiH ali iz proračuna Glavne direkcije Ankara. O navedenom postoje izvodi iz banke gdje se vidi da je Predstavništvu uplaćivan novac iz Glavne Direkcije iz Ankare i iz tog novca su plaćeni svi troškovi postojanja Predstavništva u BiH'', navedeno je.
Ističe se kako su informacije o uplaćenim sredstvima iz proračuna budžeta FBiH u iznosu od 909.626 KM na račun Predstavništva TRT u BiH netočne i da se radi ''o greški i pogrešnom navodu u izvještaju FIA-e u kojem izvještaju se nalaze Udruge i Fondacije a Predstavništvo TRT u BIH nije nijedno ni drugo, kao ni Predstavništvo Udruge ili Fondacije, a posebno nikada za sve vrijeme postojanja nije zaprimilo niti jedne marke na račun iz proračuna BiH sa bilo kojeg nivoa''.