Poticaji
Dedić: Stabilizirat će se sva dugovanja poljoprivrednicima
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva naslijedilo je skoro 50 milijuna KM duga prema poljoprivrednicima, a resorni ministar Šemsudin Dedić u srijedu je na godišnjoj konferenciji za medije kazao da se polovica tog iznosa odnosila na dugovanja za poljoprivrednu proizvodnju.
''Vlada Federacije BiH je za saniranje duga osigurala 7,7 milijuna KM kroz rebalans proračuna za 2017. godinu, a u proračunu za ovu godinu izdvojili smo posebnu stavku od 11,5 milijuna KM koja se odnosi na rješavanje svih zaostataka za proizvodnju'', rekao je Dedić.
Istakao je da je polovicom siječnja isplaćeno 10,2 milijuna KM, a još 7,4 milijuna KM uneseno u trezor.
''Isplate očekujemo u narednim danima. Nakon ovih isplata prioritet je isplata trećeg kvartala za mlijeko zašto je planirana posebna stavka u proračunu'', kazao je Dedić.
U vezi s isplatama tekućih poticaja naveo je da nema kašnjenja koja su u slučaju prijašnjih vlada znala trajati po nekoliko mjeseci.
''Ove godine nakon što se rasteretimo duga, moći ćemo konačno u potpunosti da stabiliziramo sva plaćanja, bez prenošenja dugovanja iz godine u godinu'', najavio je Dedić.
Ministar je pohvalio uspostavu softvera za plaćanje i pokretanje Farmer portala. Zbog različitih zloupotreba u proteklom periodu, dodao je, uspostavom softvera za plaćanje i pokretanjem portala Farmer povećana je efikasnost, nadzor, kontrola, brzina obrade, zahtjeva i transparentnost dodjele poticajnih sredstava.
U vezi s vodoprivredom kazao je da je godinama bila na margini djelovanja Ministarstva. Naglasio je da će Prijedlog izmjena i dopuna Zakona o vodama i novi zakon o koncesijama znatno unaprijediti ovu oblast.
''BiH ima najviše pitke vode u regiji, samo uz moderan i kvalitetan zakonski okvir moći ćemo ovim resursom raspolagati na najbolji način'', poručio je Dedić.
Ministar Dedić je izrazio zadovoljstvo što su u 2017. godini usvojena dva bitna dokumenta iz oblasti šumarstva, Zakon o šumama i Šumarski program.
Istakao je važnost uređenja drvne industrije i favoriziranja tvrtki s većim stupnjem finalizacije proizvoda.
''Umjesto da izvozimo jeftine balvane i daske treba da proizvodimo naš namještaj i otvaramo nova radna mjesta'', podcrtao je Dedić.
Dedić je govorio i o sektoru veterinarstva navodeći da se nakon dozvole za izvoz mlijeka i mliječnih proizvoda u Europsku uniju očekuje dozvola za izvoz mesa peradi i proizvoda od mesa na tržište EU.
Podsjetio je da je uređen i u parlamentarnu proceduru upućen Prijedlog Zakona o veterinarsko-medicinskim proizvodima.