Unaprjeđenje biznisa
EU sredstva pomažu bh. poljoprivrednicima - Ispričali su nam svoja iskustva
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Nakon Mostara u sklopu projekta EU4AGRI i EU4AGRI-Recovery od 22. do 24. travnja 2024. u Tarčinu je održana dvodnevna radionica za predstavnike bh medija.
Sudionici su tijekom trajanja medijske radionice imali priliku saznati mnoštvo novih informacija o projektima EU4AGRI i EU4AGRI-Recovery, postignutim rezultatima, ciljevima ali i razmijeniti iskustva s kolegama 's terena'. Čuli smo pozitivne priče i iskustva samih korisnika projekta, a jedan dan je bio odvojen i za posjet korisniku - Mesnoj industriji ''Semko'' u Visokom.
Nabavka opreme
Inače, EU4AGRI je četverogodišnji projekat (2020.-2024.) nastao kao vid podrške oporavku od krize prouzrokovane COVID-19 virusom u Bosni i Hercegovini. Zadatak je modernizacija poljoprivredno-prehrambenog sektora, otvaranja novih i zadržavanja postojećih radnih mjesta. EU je ovaj projekt podržala s 20 milijuna eura.
Tu podršku dobio je i Goran Pejčinović, vlasnik Vinarije ''Pejčinović'' iz Kiseljaka. Zahvaljujući EU sredstvima unaprijedio je svoj biznis kroz nabavku opreme.
''Oprema koju sam imao bila je dosta primitivna, ova oprema koju sam sada dobio, svrstava me u modernije vinarije u BiH. Investicija je bila oko 52.000 KM. Za to sam nabaio inox bačve s dupkom stijenkom, sustav za kontroliranu fermentaciju, hidropresu, muljaču i agrometerološku stanicu''- ispričao nam je Pejčinović.
Zaposlenje tri osobe
Još jedan korisnik EU sredstava družio se s medijima u Tarčinu. Riječ je o Ahmetu Sejdiću, vlasniku ''Kuće prirode'', koji je također dobio sredstva za nabavku opreme za preradu voća i dogradnju poslovnog objekta za skladištenje sirovina i gotovih proizvoda.
Kroz razgovor je istaknuo da je to za njih bio vjetar u leđa, a omogućeno im je da zaposle i tri radnika.
''U posljednje četiri godine smo implementirali skoro 13 milijuna eura, od raspoloživih 15 milijuna, podržali smo kroz to 171 projekt i preko 2000 korisnika'', navela je Nedža Adilagić, projektna menadžerica EU4AGRI projekta.
Kada govorimo o EU4AGRI-Recovery projektu, on je nastao kao odgovor na negativne posljedice pandemije covid19 gdje se željelo pomoći poljoprivrednicima da nastave poslovanje i izađu iz negativnih posljedica
Podržano 14 start up-a
''Radili smo na pomaganju poljoprivrednicima kako bi uveli nove inovativne poslovne modele u prethodnom razdoblju koje smo uradili ne samo kroz javne pozive nego i kroz tehničku podršku koja je pružena od strane naših stručnih eksperata. Također, radili smo direktno sa start up-ima, točnije, projekt je podržao 14 start up-a, a to su sve mladi ljudi koji se žele baviti poljoprivredom'', kazala je Anela Rodić-Jarebica, projektna menadžerica EU4AGRI-Recovery projekta.
Projekt EU4AGRI primarno je financiran sredstvima Europske unije (EU) u okviru Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA). Vrijednost projekta je 20 miljuna eura, uz zajedničko sufinanciranje Razvojnog programa Ujedinjenih nacija (UNDP) i Češke razvojne agencije (CzDA).