Njive, voćnjaci, vinogradi...

Biljke i voda: Što sa zemljištem poslije poplave?

Poplava znači da je površina pod vodom duže od jednog dana, ali će sanacija i oporavak biti neophodni i nakon kratkotrajnog plavljenja. Što duže voda stoji i natapa zemlju, smanjuje se količina kisika što negativno utječe na procese.
Gospodarstvo / Poljoprivreda | 18. 05. 2023. u 10:02 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Nažalost, poplave koje su nas pogodile ovih dana, naša su stvarnost i ovoga proljeća. Od vode se ne može pobjeći. Pored poplavljenih kuća, imovine i gubitka sredstava za život, mnogi će imati dodatnu brigu sanacije vrtova i dvorišta, ali i njiva, voćnjaka i vinograda.

Koje su opasnosti?

Poplava znači da je površina pod vodom duže od jednog dana, ali će sanacija i oporavak biti neophodni i nakon kratkotrajnog plavljenja. Što duže voda stoji i natapa zemlju, smanjuje se količina kisika što negativno utječe na procese koji se odvijaju u biljkama. Možemo reći da se biljke "dave u vodi". One venu, ali to uvenuće nije posljedica nedostatka vode već korijen ne može disati i usvajati vodu, piše Agroklub.

Voda nosi sa sobom sve, od srušenog drveća do sadržaja septičkih jama, a poseban problem je ako dođe u kontakt s industrijskim postrojenjima, skladištima gnojiva, opasnim i kontaminiranim sredstvima ili nepoznatim bakterijama.

Ljudi koji se susreću s poplavama znaju koliko vremena, sredstava i rada moraju uložiti da bi se sve popravilo i dovelo u red. Proces oporavka tla nakon ovakve nesreće ovisi od jačine poplave, dužine stagniranja vode i jačine štete. Uklanjanje vode s parcele, iz vrta, voćnjaka ili dvorišta nekada ide brzo kako se voda povlači, a nekad to traje danima. Ispumpavanje vode stvorit će dodatni trošak.

Ugrožena plastenička proizvodnja

Sve što je voda donijela potrebno je ukloniti i područje očistiti. Voda donosi voluminozni materijal, ali i mulj, biljne ostatke. Čuvajte se kontaminacije. Poplavna voda nije bezazlena i sa sobom nosi puno opasnih tvari, bakterija i morate biti posebno oprezni. Većina jednogodišnjeg povrća i bilja će biti uništeno, dok su višegodišnji grmovi i drvenaste kulture otporniji.

Mijenja se populacija mikroorganizama, narušava struktura, tlo se zbija. Ako voda prirodno otječe, to je najbolje. Izbjegavajte korištenje mehanizacije po vlažnoj zemlji, jer će izazvati dodatno zbijanje. U ekstremnim slučajevima bit će potrebno obaviti dezinfekciju.

Troškovi za poljoprivrednike bit će veliki, od gubitka uroda, sadnica, do uništene opreme i strojeva. Posebno će biti ugrožena plastenička proizvodnja.

Nadoknaditi hranjive tvari

Voda osiromašuje sadržaj hranjivih tvari i bit će ih neophodno nadoknaditi. Upotreba stajnjaka, komposta, glistenjaka i malčiranje, doprinijet će vraćanju biološke ravnoteže. Učinite barem priručni test na pH reakciju. Poplavljena zemlja često postaje kiselija.

Biljkama koje prežive prijeti napad bolesti i štetnika. Često se na biljkama javlja trulež, pepelnica, plamenjača, monilija. Osjetljivost na napad kukaca je povećana. Pripremite se za tretiranje nasade. Nemojte žuriti s rezidbom oštećenog grmlja i stabala. Jaka rezidba će izazvati dodatni stres i može doprinijeti uvenuću.

Kopirati
Drag cursor here to close