Poskupljenja

Brojni problemi u prerađivačkom sektoru zbog poremećaja na svjetskom tržištu

"Bukvalno na dnevnoj razini cijena ide nagore. Mi kalkulaciju koju danas uradimo već sutra nije dobra i izuzetno je teško planirati ili praviti projekciju za narednu sezonu u ovom trenutku dok ne dođe do stabilizacije"
Gospodarstvo / Poljoprivreda | 18. 04. 2022. u 07:45 Bljesak.info
Prerađivački sektor u problemima

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Poremećaji na svjetskom tržištu odrazili su se i na prerađivački sektor u našoj zemlji. Mnoge firme kasne s potpisivanjem ugovora s proizvođačima povrća i voća, a razlog je svakodnevna promjena cijene ambalaže i ostale sirovine neophodne za proces proizvodnje. Zbog toga je upitno koliko će moći proizvesti.

Zbog svakodnevnih poskupljenja ambalaže i sirovine potrebne za preradu povrća i voća, u prehrambenoj industriji “Sava Semberija” u Bijeljini još nije potpisan ugovor s proizvođačima voća i povrća o otkupu proizvodnje, prenosi BHRT.

"Bukvalno na dnevnoj razini cijena ide nagore. Mi kalkulaciju koju danas uradimo već sutra nije dobra i izuzetno je teško planirati ili praviti projekciju za narednu sezonu u ovom trenutku dok ne dođe do stabilizacije", napominje Stevan Filipović, direktor PI “Sava Semberija” Bijeljina.

Najveći problem, kako kaže, trenutno je ambalaža.

"Za jedan dan limenka u koju pakujemo proizvode i ambalaža od 425 i 850 i 4250 poskupjela za 200 posto. Poklopac za teglu na dnevnoj razini poskupljuje za 115 posto", dodaje Filipović.

Slična situacija je i u drugim prerađivačkim kapacitetima. Iako su zaokružili proizvodnju od njive do trpeze i imaju svoje povrće, u firmi „Mamex“ su zabrinuti zbog ogromnog skoka cijene proizvodnje.

"Cijene se non stop mijenjaju, tržište je nestabilno, svakodnevno nam povećavaju cijenu za nabavku svih repromaterijala. Očekuje nas neka neizvjesna sezona, najvjerojatnije da će poskupiti i sama sirovina za proizvodnju", kaže Miodrag Lazić iz tvornice za preradu povrća „Mamex“ Bijeljina.

Zabrinuti su i povrtlari koji, kako kažu, još uvijek ne znaju da li da i koliko siju.

"U kontaktu s proizvođačima čujem da ne prave ugovore iz razloga što očekuju i visoke cijene. Naše je da zasijemo, zasadimo, a šta će biti s cijenama, vidjet ćemo na kraju sljedeće godine", rekao je predsjednik Udruge povrtlara Republike Srpske Brane Mastalo.

Ukoliko je suditi prema aktuelnoj situaciji, većina povrća koju proizvedu neće ići u preradu.

Od cijene repromaterijala zavisit će i cijena finalnih proizvod. Iako sezona startuje nakon berbe povrća i voća, već sada je jasno da će doći do rasta cijena i tih proizvoda.

Kopirati
Drag cursor here to close