Sadnja

Iskoristite plastenik: Četiri najisplativije vrste povrća

S ovim hibridima povrća ne možete pogriješiti.
Gospodarstvo / Poljoprivreda | 08. 01. 2024. u 13:40 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Nova godina je počela, a time i razmišljanje što, kada i koju sortu i hibrid posijati ili posaditi? Sadnja određenih biljaka u plasteniku u proljeće i ljeto ima nekoliko prednosti.

Plastenik pruža zaštitu od nepovoljnih vremenskih uvjeta poput prekomjerne kiše, vjetra ili ekstremnih temperatura, omogućavajući bolji nadzor nad rastom biljaka.

Nekoliko faktora 

Osim toga, omogućuje se produženje vegetacijskog razdoblja, što znači da se biljke mogu uzgajati izvan redovnog sezonskog razdoblja, piše Agroklub.

Kada je riječ o izboru sorti i hibrida, trebali biste uzeti u obzir nekoliko faktora:

Prilagođenost lokalnim uvjetima - odaberite sorte koje su prilagođene vašem podneblju i klimatskim uvjetima kako bi postigle najbolje rezultate. Razgovarajte s lokalnim vrtnim centrom ili poljoprivrednim savjetnicima i agronomima kako biste dobili preporuke za vaše područje.

Prostor u plasteniku - obratite pažnju na veličinu plastenika i prostor koji imate na raspolaganju. Odaberite sorte koje odgovaraju tom prostoru, a neke biljke, poput rajčice ili krastavaca trebali bismo uzgajati vertikalno zbog maksimalne iskorištenosti prostora.

Ciljevi uzgoja - ako imate preferencije u okusu, boji ili veličini plodova, odaberite sorte koje tome odgovaraju.

Prilikom odabira sorti i hibrida, važno je uzeti u obzir i vaše osobne preferencije, lokalne uvjete i dostupnost sjemena ili sadnica na vašem tržištu.

Ključ za maksimalan prinos

Kod sadnje povrća u plasteniku, postoji nekoliko ključnih stvari na koje treba obratiti pažnju kako bi se osigurao zdrav rast biljaka i maksimalni prinos. Evo nekoliko važnih faktora:

Priprema tla: temeljita priprema je ključna, tlo treba biti bogato hranjivima i dobro drenirano. Dodavanje komposta ili drugih organskih gnojiva može poboljšati plodnost.

Izbor kvalitetnih sadnica/sjemenki: nabavite visokokvalitetne sadnice ili sjemenke od pouzdanih izvora, provjerite rok trajanja kako biste bili sigurni da su svježe.

Pravilno razmještanje: pazite na razmak između biljaka, optimalan omogućuje biljkama da se razvijaju bez prekomjerne konkurencije za vodu, hranjive tvari i svjetlost.

Zalijevanje: pravilno zalijevanje je ključno za rast biljaka, pazite da tlo bude ravnomjerno vlažno, ali ne i prezasićeno vodom, jer to može dovesti do truljenja korijena.

Gnojidba: redovno gnojite biljke kako biste osigurali potrebne hranjive tvari, organska ili tekuća gnojiva mogu se koristiti prema preporukama.

Kontrola štetnika i bolesti: redovno pregledavajte biljke radi znakova štetnika ili bolesti, pravovremeno prepoznavanje i suzbijanje problema može spriječiti ozbiljnije štete.

Održavanje temperature i provjetravanje: plastenik može postati vruć i vlažan, stoga je važno osigurati dobru cirkulaciju zraka. To možete postići otvaranjem prozora ili vrata, kao i postavljanjem ventilacije ako je potrebno.

Potpora: biljkama poput rajčice, krastavaca ili graška može biti potrebna potpora kako bi se spriječilo savijanje stabljika ili oštećenje plodova.

Oprašivanje: kod biljaka koje zahtijevaju oprašivanje, kao što je rajčica, pazite jer ono može utjecati na kvalitetu plodova. Ako koristite pesticide ili herbicide, budite oprezni kako ne biste ugrozili oprašivače kao što su pčele.

Prilagodite ove smjernice i preporuke prema specifičnim vrstama koje sadite i uvjetima vašeg plastenika kako biste postigli najbolje rezultate. Uz pažljivu njegu i praćenje biljaka, možete ostvariti uspješan i produktivan uzgoj povrća.

Najisplativije povrće

Nakon ovih općih informacija, prijedlog ili savjet stručnjaka u proizvodnji povrća u plasteniku s višegodišnjim iskustvom, s osvrtom na maksimalnu iskorištenost plastenika, evo i prijedloga za četiri vrste koje su najisplatljivije za sadnju u proljeće, a da se ne zakasni s jesenskom sadnjom koja također može biti dobar izvor zarade.

Hibridi se uglavnom odlikuju izuzetnim prinosom i otpornošću na temperaturne oscilacije i napade bolesti i kukaca.

S ovim hibridima povrća ne možete pogriješiti:

  1. Rajčica - sorte (Pink, Pink Rock, Matias, Big Beef, Optima)
  2. Krastavac - sorte (Darina, Ajax, Edona, Monolit)
  3. Paprika Roga - sorte (Slonovo uho, Kaptur, Mišina, Redkan)
  4. Paprika babura- sorte (Belladonna, Salana, Istra, Bibic, Blancina)
Kopirati
Drag cursor here to close