Dobro je znati
Kako sukulenti podnose niske, zimske temperature?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Većina biljaka iz grupe sukulenata dobro podnosi hladne zimske dane, a osjetljive vrste najviše stradaju od kombinacije niskih temperatura i vlažnog zemljišta.
Temperature ispod 0ºC mogu izazvati različita oštećenja. Voda u stanicama listova se smrzava, a led se širi i to rezultira pucanjem staničnih zidova. Oštećeno tkivo propada, piše Agroklub.
Najotpornije su čuvarkuće
Često se događa da slab mraz "spali" vrhove listova. Na minus temperaturama može doći do izmrzavanja listova, ali i korijena. Najotpornije su čuvarkuće i neki sedumi. Rosularije, neke opuncije i agave su također otporne.
Već tijekom jeseni treba prestati zalijevati i dodavati prihranu kako bi se biljke što bolje pripremile za zimu. One zimi miruju i nije im potrebno puno vode i hraniva. Najvažnija preventivna mjera je da ih posadimo na mjesto gdje ne dolazi do zadržavanja suvišne vlage od padalina.
Previše gnojiva, posebno bogatog dušikom, može dovesti do pojave mekanih listova koji lako izmrzavaju i trunu. To će negativno djelujovati na cijelu biljku. Stoga treba kombinirati suho i drenirano zemljište te zaštitu od vjetra i hladnoće.
Oporavak
Prekrivanje agroplatnom daje zaštitu od izmrzavanja do -10ºC, ali ne smije dodirivati listove.
Kako bi oporavili biljke potrebno je pomoću noža ukloniti sve oštećene dijelove. Alat za rezanje treba biti oštar i dezinficiran. Kao zaštita mogu poslužiti malč, stare deke, novinski papir i kartonske kutije.
Oštećenja se na osjetljivim sukulentima javljaju već pri temperaturi od 5ºC, a temperature ispod 0ºC dovode do njihovog propadanja. Biljke koje uzgajamo u posudama možemo premjestiti u zatvoren prostor gdje će biti zaštićene.
Problem zatvorenih prostora je slaba osvijetljenost i zbog toga može doći do propadanja sukulenata. Potrebno im je više od 4 h svjetlosti tijekom dana, u suprotnom se izdužuju, rastu iz rozete, gube oblik. Za prezimljavanje im treba indirektno osvjetljenje i što manje zalijevanja.