Ozbiljniji pristup poljoprivrednicima
Pečurke i šumski plodovi iz Foče idu u EU
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Fočak Miro Vrećo od 1989. je u poslu s nabavkom gljiva, a 1998. godine pokrenuo je kompaniju „Boletus“ u Foči, te se već dva desetljeća bavi otkupom, preradom i izvozom šumskih plodova i pečurki, uzgojem i otkupom organskog i konvencionalnog jagodastog voća, kao i proizvodnjom prehrambenih proizvoda.
Vrećo ističe da poduzeće posjeduje vlastite pogone za preradu, čuvanje, termičku obradu i proizvodnju prehrambenih proizvoda, voćnih džemova, marmelada, kompota i sokova, te da na teritoriji jugoistočne Bosne i Hercegovine danas zauzima lidersku poziciju u ovoj branši.
''Otkup organskih kao i konvencionalno uzgojenih proizvoda, šumskog voća i pečurki vršimo u cijeloj BiH s više otkupnih stanica. Jednostavno, cijeli ovaj prostor ima veliki potencijal, samo trebamo nastaviti s uvezivanjem i investiranjem u ovaj sektor'', poručuje Vrećo.
Njegova kompanija ima centralne stanice u Foči na tri lokacije s novoizgrađenom prezentacijskom sobom, gdje potencijalni partneri i kupci mogu degustirati „Boletusove“ proizvode, priopćeno je iz projekta USAID/Sweden FARMA II.
''Možete nas naći u sklopu tvornice za proizvodnju voćnih džemova i marmelada na ulazu u Foču. Jedno smo od rijetkih poduzeća koje se bavi proizvodnjom certificiranog organskog jagodastog voća i naša misija predstavlja potpuni prelazak sa konvencionalnog uzgoja jagodastog voća na organsku proizvodnju, unapređenje proizvodnje organskih proizvoda i certifikacija. Ovakvo razmišljanje donosi dobre poslovne rezultate, jer nas po tome prepoznaju i otvaraju nam vrata na stranim tržištima'', napominje Vrećo.
„Boletus“ je kroz suradnju i podršku USAID/Sweden FARMA II projekta nabavio opremu i osuvremenio proizvodnju.
''USAID/Sweden FARMA II nam je direktno pomogao u nabavci opreme koja nam mnogo znači u procesu proizvodnje i njenom unapređenju. To nam je osiguralo veći kvalitetu, te svakako uvećanje rezultata. Osigurali smo certifikate HACCP, ISO 9001:2015, te organske standarde. Zahvaljujući tome, 80 posto našeg plasmana ide u izvoz, uglavnom za Europsku uniju'', dodaje Vrećo.
Poručio je poljoprivrednicima da se ozbiljan pristup uzgoju i proizvodnji jagodastog voća isplati, da pređu s konvencionalne na organsku proizvodnju, te da poštuju domaće i EU propise iz ove oblasti da bi zajedno mogli osigurati plasman na EU tržište i dokazati se kao pouzdan partner.
''Samo tako ćemo ići naprijed'', zaključio je Vrećo.