Zahtjevan posao

Posjekli ste stablo, panj je ostao: Kako ga ukloniti?

Za ručno vađenje bit će vam potreban alat za sječu. Deblo treba ostaviti nešto malo iznad površine zemlje, ne treba ga potpuno ukloniti. Tako ćete dobiti polugu za lako vađenje.
Gospodarstvo / Poljoprivreda | 07. 11. 2022. u 11:07 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Uklanjanje panja može biti zahtjevan posao ukoliko ne posjedujete ili ne možete iznajmiti traktor sa svrdlom ili vitlom za čupanje.

Odlučite li se to sami napraviti, trebate znati da se drveće razlikuje po tvrdoći i korijenju. Ovisno o vrsti drveta, složenosti korijena i promjera,  posao možete završiti za nekoliko sati ili duži vremenski period, piše Agroklub.

Postoje mnogobrojne tehnike kako ga ukloniti.

Razne metode koje se koriste

Upotreba kemijskih sredstava predstavlja problem jer se ona upijaju u okolno zemljište i ispiru u podzemnu vodu. Ako se ipak odlučite za ovaj način, panj se ili zareže ili se izbuše dublje rupe u koje se nasipa kalij nitrat te zalije s malo vode. Djelovanje kemikalije je sporo i može proći i do dva mjeseca. Tkivo drveta će postati spužvasto i tada se lako sječe sjekirom. Osim kalij nitrata koriste se i druge tvari koje razgrađuju drvnu masu: gnojiva bogata dušikom, lož ulje.

Jedan od najlakših, ali i najdužih načina je da ga kompostirate. Preko njega se stavlja velika količina organske mase, a mikroorganizmi će ga postepeno naseliti i razgraditi.

Možete iskoristiti i vatru. Bilo da jednostavno zapalite ili da napravite švedsko ložište, od zapaljenog panja će tijekom vremena ostati samo pepeo.

Ručno vađenje

Za ručno vađenje bit će vam potreban alat za sječu. Deblo treba ostaviti nešto malo iznad površine zemlje, ne treba ga potpuno ukloniti. Tako ćete dobiti polugu za lako vađenje.

Uklonite zemlju oko panja na udaljenosti 0,60 do 1 m, ovisno od veličine i starosti posječenog stabla i promjera panja. Ovo će vam omogućiti da doprete do glavnih žila u zemlji. Što više zemlje uklonite, to će vam biti lakše izvaditi panj. Škarama, lopaticom ili pilom odrežite što više korijenja i oslobodite centralni dio. Sada možete guranjem naprijed- nazad ili u strane olabaviti osnovu stabla. Uz pomoć lopate provjerite ima li još korijenja kojeg trebate odsjeći. Manje panjeve je moguće izvaditi uz pomoć poluge, dok će za veće trebati upotreba vozila, kamiona ili najsigurnije traktora, i lanca koji se veže okolo panja. Nastalu rupu ispunite zemljom.

A ako vam panj i ne smeta toliko, možete ga iskoristiti kao dekoraciju u vrtu. Izbušite ga, u rupu stavite zemlju i posadite cvijeće.

Kopirati
Drag cursor here to close