Pekmez od šipurika
Ramski domaći pekmezi uskoro na policama trgovina u BiH
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Kad se ženske ruke slože, puno se toga može… A da je doista tako potvrđuje i ova pozitivna priča iz ramske općine o 15ak žena okupljenih u Zadrugu ProVita, koja se bavi proizvodnjom i plasmanom proizvoda od šipurka i šljive.
''Zadruga ProVita rezultat je Prozazadrigajekta „Poboljšanje socijalno-ekonomskog položaja žene kroz (za)drugarstvo, koji je aplicirala Udruga žena „Glas“ Prozor-Rama, a odobrilo ga Švicarsko veleposlanstvo'', kaže Marija Beljo, direktorica Udruge.
Realizacija Projekta započela je 1.8.2017. i trajat će godinu dana, a njegova ukupna vrijednost je 39.000 KM. U Projekt je uključeno 15 dugotrajno nezaposlenih žena sa Zavoda za zapošljavanje, jedna žena je stalno zaposlena, to je direktorica Ankica Marić, a dvije su zaposlene na određeno uz pomoć sredstava sa Zavoda za zapošljavanje.
''Ove godine smo otkupili 4 tone šipurka, 2 tone smo preradili, a ostatak smo uskladištili u pogonu firme „Šumski plod“, koji su nam izvršili besplatno skladištenje, na čemu im ovom prilikom i zahvaljujem'', kaže Marija. Dodaje da su dio šipurka brale žene iz Zadruge, dok su veći dio otkupili iz ramske, ali i susjednih općina, Livna, Tomislavgrada i Kupresa po cijeni od 1,5 do 2,00 KM.
Marija je detaljno opisala i cijeli proces izrade pekmeza od šipurka.
''Nakon branja i otkupa, šipurak se razvrstava, kuha i pasira, a dnevno se preradi oko 100 kg šipurka. Dobivena kaša se kuha s dodatkom šećera na blagoj vatri od 5 do 8 sati, steriliziraju se tegle, pune i zavrću poklopci, što je jako bitno za cijeli proces''.
Kroz Projekt je nabavljena i specijalna pasirka, koja omogućuje kvalitetniju masu (kašu) od šipurka. Kuha se u emajliranim posudama na bukovom drvetu, bez ikakvih aditiva, dakle na potpuno prirodan tradicionalan način.
Riječ je o prirodnom, zdravom proizvodu, koji sadrži 80 do 90 % voća, za razliku od industrijskog, koji sadrži maksimalno 30% voća.
''Ove godine prerađeno je i 500 kg šljive. Novina je da smo radili jedan dio pekmeza od šljive sa cimetom po posebnoj recepturi, kao i pekmez od šljive s tamnom čokoladom'', ponosno ističe Marija.
Na upit o tržištu, Marija nam kaže da su njihovi proizvodi dobili certifikat za ravnopravno sudjelovanje na tržištu, tako da će se uskoro naći na policama trgovina u ramskoj općini, ali i na podrčju cijele BiH.
U Zadruzi se nadaju da će u sljedećoj godini pribaviti i eko certifikat HACCAP.
U asortimanu Zadruge su i crvene paprike u maslinovom ulju s bijelim lukom i peršinom. Također se pripremaju za proizvodnju kolača sa manjim količinama.
Inače, cijela linija proizvoda nosi slogan „MALI ZALOGAJ PRIRODE“.
ProVita ima velike planove za budućnost.
Direktorica Zadruge Ankica Marić kaže da planiraju širenje proizvodnje i održavanje kvalitete, razmišljaju i o podizanju nasada šipurka, koji je iste kvalitete kao i divlji, te o eventualnom otvaranju vlastitog pogona, jer Rama posjeduje veliki potencijal žena koje su neiskorištene, a mogu puno toga dati, što je potvrdio i ovaj projekt.
U Zadruzi ističu kako će svakako tražiti i poticaj od Općine Prozor-Rama.
Planiraju i rad na marketingu i promociji, tako da će uskoro biti organizirana obuka na temu kako prodati proizvod, a istovremeno i prezentacija loga, proizvoda i same zadruge.
Kako kupiti proizvode
Pekmezi se mogu kupiti po cijeni od 10 KM za šipurak, odnosno 8 KM za šljivu po tegli od 1 kg. Sve informacije se mogu dobiti na telefon 063 928 102.
U prodaji je i kaša od šipurka po cijeni od 2,5 KM po 1l.
Kupnjom pekmeza podržavate zapošljavanje žena, poručuju iz Zadruge ProVita.
Na kraju razgovora Marija je naglasila da je važno vjerovati u sebe i svoje ideje, te poziva sve zainteresirane žene s idejama da im se pridruže, u Udruzi „Glas“ će im pomoći u izradi projekata, a preko Zadruge mogu plasirati i svoje proizvode.