Zeleno gnojivo
Raž je gnojivo koje poboljšava i obogaćuje tlo
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Raž je izuzetna kao zeleno gnojivo koje poboljšava i obogaćuje zemljište. Vrlo je cijenjena za sjetvu poslije intenzivnih kultura, jer tlu vraća plodnost i čisti ga od uzročnika bolesti i štetnih organizama. Daje odlične rezultate kada se posije prije rajčice, cikle, krumpira, kupusa, krastavca, lubenice, tikvi.
Kada se zaore raspada se, poboljšava mikrofloru, regulira sadržaj vode i zraka, obogaćuje tlo dušikom i kalijem, olakšava usvajanje fosfora i razmjenu korisnih zemljišnih tvari, a sprječava ispiranje hranjivih. Zbog toga je ova žitarica vrlo cijenjena kao ekološko gnojivo. Kada se koristi kao malč, omogućava zadržavanje vlage u zemljištu, štiti od djelovanja vjetra i usporava rast korova, piše Agroklub.
Dva načina primjene
Sjetva se obavlja nakon uklanjanja pretkulture i pripreme zemljišta. Kada nikne korov, pripremi se sjetveni sloj. Ovakva kultivacija doprinijet će uništavanju korova.
Obavlja se na međuredni razmak od 10 do 15 cm. Dubina je 4 cm.
U ovisnosti od namjene razlikujemo dva načina primjene ovog siderata. Obično se za povrtne gredice unosi u zemlju dok su biljke još mlade. Kada iznikne, usjev se ne ostavlja predugo na gredicama jer biljke razvijaju snažan korijen. Zbog toga je teže zaorati vegetativnu masu i pripremiti sjetvenu površinu za sljedeću kulturu. Zaorava se 35 do 50 dana poslije nicanja kada je visoka 15 do 25 cm. Potrebno je bar dva tjedna da zelena masa istrune kada je unesemo u zemlju.
Drugi način je da se usjev ostavi preko zime i tijekom ranog proljeća unese u zemlju.
Mane koje možete izbjeći
Raž ima potrebu za većim količinama vode, a može se raširiti po cijeloj parceli ako se pogriješi sa sjetvom i zakasni sa zaoravanjem.
Veliki je problem što privlači štetnike koji se hrane žitaricama, kao što su: lisne uši, grinje, stjenice.