Nastavite uzgajati povrće

Suša i bablje ljeto prolongirali jesensku sjetvu salate - na što obratiti pažnju?

Niti jedna salata ne voli vrućinu pa će joj najavljeni pad temperature odgovarati. Zato je jesen idealna za njezin uzgoj jer dolazi u rano proljeće, prije vrućina koje kreću sve ranije i uzrokuju gorki okus lišća.
Gospodarstvo / Poljoprivreda | 01. 10. 2020. u 14:27 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Iako dolaze hladniji dani, i dalje možete nastaviti uzgajati povrće u svojim vrtovima. Dapače, pojedine kulture podnose samo takve vremenske uvjete. Jedna od njih je i salata. 

Niti jedna salata ne voli vrućinu pa će joj najavljeni pad temperature odgovarati. Zato je jesen idealna za njezin uzgoj jer dolazi u rano proljeće, prije vrućina koje kreću sve ranije i uzrokuju gorki okus lišća. 

Najčešće se zimske vrste siju krajem kolovoza i početkom rujna, a nešto drugačiji, vrlo sušni uvjeti ove godine prolongirali su njenu sjetvu. No, temperature su pale, a i ponešto kiše pa je pravo vrijeme da napokon posijete ili posadite sadnice ovog, svima omiljenog povrća.  

Priprema tla i sjetva salate

Ona voli rahlo, mrvičasto i humusno tlo. Gredice treba očistiti od korova i usitniti gornji sloj zemljišta. Salata ne zahtijeva nikakvo dubinsko štihanje niti prekopavanje. 

Kako piše prof. Nada Parađiković u svojoj knjizi Povrćarstvo, ova kultura ima vrlo plitak korijen pa se pred samu sadnju preporučuje primjena lako topivih gnojiva. Treba napomenuti da ona ima veće zahtjeve prema fosforu, magneziju i boru dok s primjenom dušičnih gnojiva treba biti oprezan.

Sjeme niče na temperaturi od 15 do 20°C, a iznikne za 2 do 4 dana. Sije se u jarčiće dubine do 2 cm. Razmakom između redova kod sorata koje razvijaju manju glavicu je 20 cm, a krupnije sorte se sade na međuredni razmak od 30 do 40 cm. Tijekom rasta se razrjeđuje na konačni razmak između biljaka od 25 do 30 cm.

Uzgoj u turnusima

Salata ima vrlo kratku vegetaciju pa za oko 55 dana dospijeva za berbu i stoga se vrlo često uzgaja u turnusima. Dakle, sije, odnosno sadi se s razmakom od nekoliko dana kako ne bi dospjela u isto vrijeme za berbu. Možete ju sijati svakih 10-ak dana, a one kasnije posijane ćete brati tek u proljeće.

Imajte na umu i da će bilo što posijano u jesen sazrijevati duže nego u proljeće, a u ovom periodu najbolje će uspijevati salate puterice, ali i matovilac, rukola i potočarka, piše Agro Klub.

Osigurajte joj dovoljno vlage

Salati tijekom uzgoja treba dovoljno vlage, što znači do zatvaranja sklopa, a to je početak formiranja glavice. Tlo ne treba biti mokro nego vlažno kako bi sjeme moglo klijati. Stoga se preporučuje lagano i umjereno zalijevanje.

Ona se lako može uzgajati i u staklenicima i plastenicima, a u takvim uvjetima lakše je kontrolirati uvjete rasta. Biljke se mogu držati u zatvorenom pa kasnije presaditi na otvoreno, a presađivanje svakako treba obaviti prije prvog mraza, piše ourstoneyacres.

Iako je zelena salata otpornija na niske temperature, za dodatnu zaštitu tijekom vrlo hladnih noći i kod mraza zaštitite ju agrotekstilom. Ta jednostavna i jeftina tkanina može ju spasiti od smrzavanja. Osim toga, kao zaštita mogu poslužiti i sijeno, slama ili lišće.

Kopirati
Drag cursor here to close