Država ne mari

Uvozimo tuđe mlijeko dok domaćim farmama prijeti zatvaranje

Kaže da je mljekara koja otkupljuje sirovo mlijeko najavila od lipnja smanjenje otkupne cijene za 8 pfeninga, pa će litar koštati samo 92 pfeniga. A u marketima litar mlijeka je gotovo tri puta skuplji.
Gospodarstvo / Poljoprivreda | 04. 06. 2023. u 20:55 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

U Bosnu i Hercegovinu prošle godine uvezeno je mlijeka i mliječnih proizvoda u vrijednosti 224 milijuna maraka, dok je vrijednost izvoza bila 113 milijuna KM.

Pogubno

Za vanjskotrgovinski disbalans domaći proizvođači smatraju odgovornim Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine koje nije donijelo adekvatne mjere da zaštite mljekare, piše BHRT

Vinka Savić iz Verića kod Banje Luke 25 godina bavi se uzgojem junadi i proizvodnjom mlijeka. Na svojoj farmi ima 90 grla, od čega 50 krava od kojih dobiva i do 800 litara mlijeka.

Kaže da je mljekara koja otkupljuje sirovo mlijeko najavila od lipnja smanjenje otkupne cijene za 8 pfeninga, pa će litar koštati samo 92 pfeniga. A u marketima litar mlijeka je gotovo tri puta skuplji. Bit će to pogubno za ovu farmu.

Nitko ne pita koliko košta da se proizvede litar sirovog mlijeka, naročito sad kad su nam vremenski uvjeti uništili usjeve, kaže vlasnica farme

"Vide i sami kakva je situacija. Ništa pokosili nismo, ni sijeno osušili, zelenu travu kosimo, kukuruza 100 dunuma nismo posijali i ne vidim razloga što bi smanjivali, a hoće da smanje", ističe Savić.

Mljekari na području Tuzlanskog kantona kažu da imaju najmanju otkupnu cijenu u Bosni i Hercegovini i pad proizvodnje. Zbog lošeg vremena nisu zasijali 40 posto kukuruza, a smanjena im je otkupna cijena mlijeka za sedam posto.

Bez komentara

"Farmeri u Tuzlanskom kantonu nisu dobili ni marku kada su u pitanju poticaji s federalnog nivoa. Mi trenutno imamo cijenu mlijeka u TK od 65 do 90 pfeninga s ovim pojeftinjenjem. Kolege iz ostalih kantona i entiteta su sa znatno većim cijenama", kazao je predsjednik Udruge mljekara TK Eldin Glibanović.

Mljekari u Republici Srpskoj kažu da poticaji Ministarstva poljoprivrede Republike Srpske nisu dovoljni i ne mogu spasiti domaće proizvođače od dampinških cijena. U Udruženju mljekara Republike Srpske pitaju što radi Odjel za zaštitu domaće proizvodnje u Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH kad nije donio nijednu mjeru.

"Sa sadašnjih 20.000 proizvođača mlijeka u BiH mi smo spali na 9.000–10.000. Netko je njima govorio i oni su krivi za zatvaranje 11.000 farmi. Neka uvedu prelevmane. Neka se izjednači onaj dio koji se daje u drugim zemljama s našim poticajima i neka se razlika vrati u taj sektor", naglasio je Miljan Erbez iz Udruge mljekara Republike Srpske.

A u Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH bez komentara. Na upit BHRT-a što je resorno Ministarstvo uradilo i što planira uraditi da zaštiti domaće proizvođače od uvozne konkurencije, nismo dobili odgovor. U međuvremenu, uz snižavanje otkupnih cijena i nebrigu ili nedovoljnu brigu nadležnih, domaća proizvodnja sve više slabi a mljekarima prijeti zatvaranje farmi.

Kopirati
Drag cursor here to close