UNO BiH
Vrijednost 4,4 milijuna KM - Oduzeta janjad, svinje, med, đubrivo
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Na popisu nedozvoljenih životinja i predmeta koje su građani pokušali prenijeti preko bh. granice tijekom ove godine našli su se, između ostalog, živa sitna stoka, odnosno janjad i prasad, ali i med te čaj od konoplje, kao i đubriva i umjetna gnojiva za biljke.
"Ukupna vrijednost oduzete robe iznosi 4,4 milijuna KM", rečeno je za "Nezavisne" iz Uprave za neizravno oporezivanje (UNO) BiH.
Kada su u pitanju pokušaji prijenosa preko granice nedozvoljenih predmeta i životinja, tu su, uz ostalo, i janjeće i svinjsko meso, medicinski alkohol, kulturna dobra, kao i dodaci prehrani, lijekovi i medicinska oprema čiji uvoz nije dozvoljen u poštanskom sprometu.
"Zabilježeni su i pokušaji unosa kućnih ljubimaca, odnosno pasa koji nisu ispunjavali uvjete za uvoz pa su vraćeni u Srbiju", kazali su iz UNO BiH.
Kada je u pitanju privremeno oduzeta roba, na popisu su se ove godine našli i neki predmeti koji su često predmet zapljene.
Riječ je, recimo, o tekstilu, obući, alkoholu, kavi, mobilnim telefonima, računalima, alatima, auto-dijelovima, bijeloj tehnici te tehničkoj robi. Oduzeta je i određena količina sunčanih naočala, satova, kozmetičkih proizvoda, suvenira i tako dalje.
Pravilo u ovakvim slučajevima je sljedeće: kad se otkrije pokušaj nezakonitog uvoza, takva roba se privremeno oduzima i pokreće se prekršajni postupak. Carinske prekršaje rješavaju nadležni sudovi.
Sva roba ima status privremeno oduzete do konačne odluke suda. Ako sud donese odluku o trajnom oduzimanju robe, ona se prodaje.
Novac se uplaćuje sa svim ostalim prihodima od indirektnih poreza i odlazi u raspodjelu. Jedino se lako kvarljiva roba, ako ističu rokovi trajanja, prodaje i prije odluke suda. Novac se tada polaže na poseban račun i čeka se konačna sudska odluka.
Iz UNO BiH upozoravaju da, kada lica ulaze u carinsko područje BiH, imaju pravo na unos stvari u svojoj osobnoj prtljaz i za osobnu upotrebu uz oslobađanje od plaćanja uvoznih trošarina do iznosa od 600 KM.
"Posebno naglašavamo da se mora raditi o stvarima za osobnu upotrebu te se ne može raditi o stvarima za koje se može pretpostaviti da su za dalju prodaju na tržištu u BiH", istaknuli su iz UNO BiH u izjavi za "Nezavisne".