Problem za problemom
Zbog manjka radne snage izvoz kornišona upola manji
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Izvoz svježih kornišona, prema podacima Uprave za neizravno oporezivanje BiH, u padu je u odnosu na isto razdoblje prošle godine, a kako kažu proizvođači, glavni razlog je smanjena proizvodnja zbog nedostatka radne snage.
''U devet mjeseci tekuće godine iz BiH su izvezena 2,835.004 kilograma u vrijednosti od 5,350.414 KM, dok je u istom razdoblju lani izvezeno 5,364.930 kilograma u iznosu od 9,322.857 KM'', navode iz UNO-a BiH za Nezavisne novine.
Kako je izvoz ove godine znatno smanjen, pokazuje i činjenica da se prošle godine iz BiH izvozilo u osam zemalja, a ove u samo tri - Njemačku, Hrvatsku i Sloveniju.
No uvoz je u porastu, prenosi akta.ba.
''U devet mjeseci ove godine u BiH je uvezeno 500.200 kilograma kornišona u vrijednosti od 891.664 KM, dok je u istom razdoblju lani uvoz iznosio 288.692 kilograma u iznosu od 451.288 KM'', navode iz UNO-a BiH dodajući kako je dominantan uvoz iz Srbije, Turske i Sjeverne Makedonije.
Kako je za Nezavisne novine rekao predsjednik Udruge povrćara RS-a Branko Mastalo, po izvozu se vidi koliko je proizvodnja kornišona ove godine smanjena. Glavni razlog, navodi, je manjak radne snage.
''Proizvodnja kornišona iznimno je zahtjevna i to nitko ne želi raditi, kako zbog nedostatka radnika tako i zbog jeftine radne snage'', rekao je Mastalo.
Prema njegovim riječima, na ovogodišnju je proizvodnju utjecala i suša koja je i diktirala cijenu kornišona.
Enes Hasanović, tajnik Udruge poljoprivrednika FBiH u Tuzlanskoj županiji, rekao je da za smanjenu proizvodnju ima više razloga, među kojima je i skup repromaterijal, kao i radna snaga koju je vrlo teško pronaći.