Ne plaše se iseljavanja
Agencija za rad i zapošljavanje potiče mlade da odlaze na ferijalni rad u Njemačku
Tekst članka se nastavlja ispod banera
S obzirom da iz Bih odlazi velik broj mladih, Agencija za rad i zapošljavanje BiH pozvala je studente na razgovor.
Naime, danas je u prostorijama Agencije za rad i zapošljavanje BiH direktor Agencije, Muamer Bandić, održao sastanak sa predstavnicima unija studenata iz BiH. Na sastanku su nazočili Denis Vejzović, predsjednik unije studenata Univerziteta u Zenici i Merim Serdarević, predsjednik Studentskog parlamenta Univerziteta u Sarajevu.
Imajući u vidu medijske informacije o odlasku velikog broja mladih iz BiH, a sa druge strane činjenicu da institucionalni programi koji postoje ne odaju takvu sliku, na sastanku je razgovarano o programuferijalnog rada u SR Njemačkoj koji Agencija za rad i zapošljavanje BiH provodi, posebno u kontekstu bojazni o odlasku mladih iz BiH, navodi se u priopćenju Agencije.
Direktor Agencije za rad i zapošljavanje BiH je upoznao predstavnike studenata sa programom ferijalnog rada, s načinom i uvjetima apliciranja, te dosadašnjim iskustvima studenata.
Direktor Bandić je naglasio kako se u posljednjih 5 godina broj studenata koji su otišli na ferijalni rad u Njemačku kretao između 30 i 50 studenata godišnje, dok su se odobrene kvote u istom periodu kretale u rasponu od 150 do 300 studenata godišnje. Zbog ovog nesklada direktor Agencije je pozvao studente da se u većem broju prijavljuju na program jer, pored zarade, program vodi stjecanju radnog iskustva i razvijanju vještina koje mladi ljudi mogu iskoristiti kasnije prilikom zaposlenja. Ovaj program ne predstavlja opasnost za odlazak mladih osoba jer sve osobe se nakon završetka ferijalnog rada vrate u BiH, samo sa novim znanjima i iskustvima.
Također, direktor Bandić se osvrnuo i na problem zapošljavanja mladih, te je predstavio rezultate posredovanja Agencije za rad i zapošljavanje BiH u proteklom periodu, sa naglaskom da osobe koje odlaze na rad u inozemstvo putem Agencije za rad i zapošljavanje BiH su dominantno srednje stručne spreme ili KV kvalifikacije, sve sa suficitarnim zanimanjima, dok mlade osobe sa visokom stručnom spremom predstavljaju populaciju koja se najbrže zapošljava na domaćem tržištu rada.