''Postalo je zarazno''
Slijedi li novi val otkaza u tehnološkoj industriji?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Nakon što je tijekom pandemije znatno porasla potražnja za radnom snagom u tehnološkoj industriji, sljedeće razdoblje obilježili su brojni otkazi u većini kompanija koji su zahvatili stotine tisuća ljudi.
Iako se čini kako se situacija s vremenom stabilizirala jer više nema toliko informacija o otpuštanjima, u tom je sektoru u SAD-u od početka godine u više od 140 kompanija bez posla ostalo oko 34 tisuće ljudi, a čini se da otpuštanjima nije kraj.
Postalo je zarazno
Otpuštanja će se nastaviti i možda će biti još gore. Postalo je zarazno, slikovito je objasnio situaciju o otkazima u tehnološkoj industriji analitičar iz Jefferiesa Brent Thill, javlja Bug.
Pročitajte još
Među kompanijama koje su ove godine pokazale izlazna vrata dijelu zaposlenika jest jedna od najvećih tehnološki tvrtki Google.
Nakon što su u siječnju otpustili nekoliko stotina ljudi, izvršni direktor Sundar Pichai upozorio je kako to nije kraj, već je u mailu zaposlenicima poručio kako planiraju nova otpuštanja. Bez posla je ostao i dio zaposlenika i u Amazonu.
Otkazi su pogodili odjele Primea, Prime Videa i MGM Studija, a kao i u Googleu, njima nije kraj te se spominje kako su sljedeći na listi otkaza zaposlenici u odjelima One Medical i Amazon Pharmacy.
Srećom, ne treba očekivati brojke poput onih u veljači prošle godine kada je u tehnološkoj industriji bez posla ostalo čak oko 140 tisuća ljudi, no čini se kako bi se taj trend otpuštanja mogao nastaviti, što nisu dobre vijesti za zaposlene u tehnološkim kompanijama.
Vrhunske kompanije otpuštaju radnike
Iako otkazi u siječnju nisu neuobičajeni, na Business Insideru kažu kako je ovog puta prilično drukčija situacija jer ljude otpuštaju kompanije koje su zabilježile odlične kvartale i velik rast prihoda, poput Microsofta i Mete.
Microsoft je tako otpustio oko 1900 ljudi iz svoga odjela videoigara, dok je Meta nakon što je prošle godine smanjila broj zaposlenih za 22 posto, sada također nastavila s otkazima.
Kao razloge otpuštanja u tim se kompanijama naglašavaju dvije stvari. Prva je umjetna inteligencija, no ne radi se o tome da tehnologija mijenja ljude, već se žele smanjiti troškovi kako bi se otvorio prostor za investicije u AI.
Druga stvar odnosi se na dokazivanje pred investitorima te kompanije žele pokazati ulagačima kako paze na svoje troškove.
To se naročito odnosi na Metu - prošle godine Mark Zuckerberg najavio je godinu učinkovitosti, što se pokazalo kao pun pogodak jer je rezultiralo rastom prihoda i značajnim porastom vrijednosti dionica i kompanije.