Slovo Zakona
BiH: Tko mora, a tko ne mora platiti boravišnu pristojbu?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U Federaciji Bosne i Hercegovine u proceduri je nacrt zakona o boravišnoj pristojbi.
Planirano je da ga Dom naroda Federalnog parlamenta razmotri na sjednici sazvanoj za 12. siječnja.
Predlagač, Federalna vlada, navodi da se tim aktom uređuju osnovni pojmovi u vezi s boravišnom pristojbom, obaveza plaćanja, obveznici i način plaćanja, visina, naplata, uplata i raspodjela novca od boravišne pristojbe, nadzor, kaznene odredbe te prijelazne i završne odredbe.
Visinu boravišne pristojbe, na prijedlog Federalnog ministra okoliša i turizma, utvrđuje, prema ovom nacrtu, Vlada Federacije BiH u prvoj polovici tekuće godine za sljedeću godinu.
Nacrt definira turističku organizaciju FBiH kao javnu ustanovu čiji je zadatak promocija turizma Federacije i razlikuje je od turističkih organizacija županija, gradova ili općina te od međuopćinskih turističkih organizacija.
Tko plaća pristojbu?
Boravišna pristojba je naknada za korištenje turističke, komunalne i pretplate infrastrukture i suprastrukture na području jedinice lokalne samouprave ili u turističkom mjestu, koju plaća domaći ili strani državljanin koji izvan svog mjesta prebivališta koristi uslugu noćenja u ugostiteljskom objektu za smještaj.
Ugostitelj je gospodarsko društvo, obrtnik ili fizička osoba koja obavlja ugostiteljsku djelatnost, a iznajmljivač je fizička osoba koja pruža ugostiteljske usluge u vlastitom domaćinstvu, i to usluge smještaja u sobi, apartmanu i kući za odmor ili usluge smještaja u kampu koje je dobilo rješenje o odobrenju za pružanje ugostiteljskih usluga u domaćinstvu.
Ugostiteljski objekti za smještaj su objekti u kojima se pružaju usluge smještaja, prehrane i pića i druge uobičajene usluge u ugostiteljstvu ili samo usluge smještaja, kao što su: hotel i podvrste hotela, motel, turističko naselje, kamp, pansion, hostel, prenoćište, odmaralište, kuća za odmor, apartman, sobe za iznajmljivanje, seosko domaćinstvo, planinarski dom i drugi objekti za pružanje usluga smještaja - citat je iz Nacrta zakona.
Kao obveznici plaćanja boravišne pristojbe navedeni su domaći ili strani državljani koji noće u ugostiteljskom objektu za smještaj. Oni treba da se evidentiraju u knjigu gostiju i plaćaju boravišnu pristojbu po svakom noćenju. Pristojbu plaćaju i vlasnici plovila koja se nalaze na vezu u luci, kada borave na plovilu, kao i sve osobe koja borave na tom plovilu, navedeno je također.
Strani državljani plaćaju boravišnu pristojbu pod istim uvjetima i u istom iznosu kao i domaći državljani.
Kome ide dobit?
Boravišna pristojba je definirana kao prihod Federacije Bosne i Hercegovine, županije i jedinice lokalne samouprave, koji se raspoređuje turističkim organizacijama Federacije, županije i općina.
Od plaćanja su oslobođena djeca do 12 godina, osobe upućene na banjsko i klimatsko liječenje, odnosno specijaliziranu rehabilitaciju, osobe čiji je invaliditet najmanje 70 posto, vojni invalidi od prve do pete kategorije, odnosno civilni invalidi rata tih kategorija, kao i jedan pratilac ovih osoba.
Oslobođena su također djeca i omladina sa smetnjama u razvoju, koja su potpuno ili djelomično ovisna od pomoći i njege druge osobe, kao i punoljetne osobe s invaliditetom koje potpuno ili djelimično oise od pomoći i njege drugih osoba te osobe u njihovoj pratnji.
Nisu obveznici ni učenici, studenti i njihovi pratitelji, koji organizirano borave u ugostiteljskom objektu za smještaj radi izvođenja škole u prirodi, ekskurzija, sportsko-rekreativnih i drugih aktivnosti, federalnih i regionalnih natjecanja u znanju i vještinama i obavezne nastave po programu nadležnog ministarstva i planu i programu visokoškolske ustanove.
Pristojbu ne plaćaju ni stranci što su te obaveze oslobođeni po međunarodnim konvencijama i sporazumima niti oni što organizirano, preko zvaničnih humanitarnih organizacija, dolaze radi pružanja humanitarne pomoći.
Sezonski radnici, osnovci i srednjoškolci te studenti koji nemaju prebivalište u općini ili gradu u kojima se obrazuju, također nemaju obavezu plaćati boravišnu pristojbu, definirano je.
Predviđeno je i da polovinu iznosa boravišne pristojbe plaćaju mladi od 13 do 18 godina, osobe koje neprekidno borave u objektu za smještaj duže od 30 dana i one što se bave znanstveno-istraživačkim radom koji doprinosi turističkom razvoju.