Tko/što poštuje?
Federalni zakon ili Odluka Grada – Iz mostarskog tržnog centra poručili: Ova nedjelja nije neradna nikome
Tekst članka se nastavlja ispod banera
''Uprava Trgovačkog centra Plaza iz Mostara može raditi nedjeljom bez ikakvih problema, no prodajni objekti unutar Plaze se trebaju pridržavati federalnih propisa'', rekao je to za Bljesak.info ekonomski analitičar Admir Čavalić komentirajući uvođenje takozvane neradne nedjelje na razini Federacije BiH te odluku na koju su se žalili radnici spomenutog trgovačkog centra.
Pročitajte još
Naime, prva neradna nedjelja, prema najavi federalnog ministra trgovine, Amira Hasičevića, u sektoru trgovine u Federaciji BiH bit će 17. studenog. Ipak, za radnike tržnog centra Plaza i ova će nedjelja biti radna, što je izazvalo nezadovoljstvo mnogih.
Trgovački centar može raditi…
Iako je sam zakon donesen poprilično ''traljavo'', kako govori Čavalić, jasno je kako se ova zabrane ne odnosi na trgovinske centre iz jednostavnog razloga jer oni nisu prodajni objekti.
''Zakon o unutrašnjoj trgovini zabranjuje rad prodajnih objekata. Trgovački centar nije prodajni objekt. On u suštini iznajmljuje prostor prodajnim objektima. Unutar tog trgovačkog centra neki prodajni objekti mogu raditi. Plaza je trgovački centar, on može raditi, i ugostitelji, cvjećare, pekare koji posluju tu, no neki drugi prodajni objekti ne mogu raditi. Butici, knjižare, i sve ostalo ima zabranu rada'', pojašnjava.
Uprava trgovačkog centra Plaza obratila se ranije priopćenjem u kojem je navela kako su nakon dvodnevnih konzultacija s nadležnim institucijama donijeli odluku da radno vrijeme ovog centra ostaje nepromijenjeno do daljnjeg, te se pozivaju na rješenje koje im je 2021. godine dano iz Grada Mostara.
Na naš upit hoće li u nedjelju 17. studenog u njihovom tržnom centru raditi sve trgovine odgovaraju potvrdno objašnjavajući kako po ugovoru koji centar ima sa zakupcima ''postoji kućni red koji oni trebaju pratiti i radno vrijeme tržnog centra se mora poštovati''.
''Plaza centar je tražilo izuzeće koje su dobili iz 2021. godine da ne radimo ponedjeljak a radimo nedjelju i taj zakon za nas još uvijek vrijedi dok Grad Mostar i Gradsko vijeće ne donesu drugačiju odluku. Sad je Federacija donijela zakon i dala šest mjeseci prilagodbe, ako Gradsko vijeće donese odluku da više nitko ne može imati izuzetak, mi ćemo poštovati taj zakon. No, ne možemo mi preskočiti zakon Grada Mostara koji imamo zato što je Federacija to donijela'', govore za Bljesak.info iz uprave ovog centra i dodaju kako ''ova nedjelja nije neradna nikom''.
''Federalni zakon ne može biti iznad zakona Grada''
Pojašnjavaju nam u više navrata, kako navode ''jer nismo pročitali njihov dopis do kraja, pa nismo shvatili'' kako za njih ''federalni zakon ne može biti iznad zakona Grada''.
Istovremeno, ekonomski analitičar tvrdi suprotno.
''Naravno da su federalni zakoni iznad gradskih zakona, to je valjda svima jasno. Uprava Plaze može raditi nedjeljom, a unutar njih se zabrana odnosi na neke prodajne objekte. Kazne koje inspekcija bude davala nemaju veze s trgovačkim centrom nego s pojedinim trgovinama koje budu radile a to ne smiju'', objasnio je ekonomski analitičar i federalni zastupnik.
Istina, naveo je kako je ministarstvo poprilično brzopleto donijelo zakon, te je sve ubrzano u godinu dana, dok je primjerice susjedna Hrvatska o istom zakonu raspravljala 20 godina i koja je nakon pritužbi donijela odluku da postoji određeni broj nedjelja tijekom godine kada je dopušten rad.
''Ovo pokazuje sve negativne efekte brzopletog donošenja zakona'', zaključio je Čavalić.
Što kaže Grad?
I dok je Federalno ministarstvo trgovine jasno definiralo da se proces prilagodbe od šest mjeseci ne odnosi na trgovce, u Gradu Mostaru su nam potvrdili će se držati onog rješenja koje su ranije donijeli, sve dok Gradsko vijeće ne donese nove odluke.
''Iščitali smo odluku, naš je stav da je Grad Mostar donio važeću odluku o radnom vremenu i navedeno je da su obveze lokalne samouprave da usklade te odluke sa Zakonom. Mi pripremamo usklađenu odluku sa zakonom za Gradsko vijeće pa ćemo vidjeti što dalje. Do tada će po nama ostati ovakvo radno vrijeme'', naveli su za Bljesak.info.
Ističu kako federalni zakon predviđa usklađivanja no i mogućnosti da Gradsko vijeće da prijedlog prema Vladi Federacije izuzetke za pojedine objekte.
''Mi imamo važeću odluku Gradskog vijeća i trebamo je poštovati. Vidjet ćemo u narednom razdoblju službene stavove. Svi oni koji će u nedjelju poslovati po važećoj odluci Gradskog vijeća ne krše zakon'', naveli su iz Grada.
U međuvremenu, iz Federalne uprave za inspekcijske poslove stigla je obavijest kako će Federalni tržišni inspektorat će, u suradnji s županijskim inspekcijskim organima, u nedjelju organizirati aktivnosti tržišnih inspektora na području svih županija u FBiH.
''Naglašavamo da inspekcijski nadzor nije ograničen isključivo na nedjelju, jer se uvidom u dokumentaciju subjekata nadzora eventualno kršenje odredbe o neradnoj nedjelji može utvrditi i naknadno. U skladu sa Zakonom, prodajni objekti su zatvoreni nedjeljom, a radno vrijeme određuje trgovac u periodu od ponedjeljka do subote, u ukupnom trajanju do 90 sati tjedno, a koje trgovac samostalno raspoređuje. Izuzeci od primjene ove odredbe su: cvjećare, pekare, suvenirnice, objekti tradicionalnih i starih obrta, prodajni objekti koji se nalaze unutar ili su sastavni dio cjeline željezničkih i autobusnih stanica i aerodroma, benzinskih pumpi, bolnica, hotela, prostora kulturnih i vjerskih objekata, muzeja i parkova prirode, groblja i specijaliziranih prodavnica vezanih za prodaju na grobljima'', navode.
Tko će biti kažnjen na području Grada Mostara ostaje za vidjeti, jer očigledno, kako smo se i uvjerili u bezbroj primjera do sada, zakon ovdje nije isti za sve.