Duža služba za vojnike

Galić traži produljenje službe vojnika do 55. godine

Slaven Galić predlaže produljenje službe vojnika u OS BiH do 55 godina, čime bi se osigurala stabilnost sustava i olakšalo rješavanje kadrovskih problema.
Gospodarstvo / Posao | 20. 11. 2024. u 15:45 | M.Š. | Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Zamjenik ministra obrane BiH Slaven Galić predlaže maksimalnu dužinu trajanja službe djelatnih vojnih osoba u Oružanim snagama BiH, najduže do 55 godina.

Nekim pripadnicima Oružanih snaga BiH vojna služba prema zakonu prestaje prije nego što skupe dovoljno staža kako bi odmah po odlasku iz vojske mogli aktivirati vojnu mirovinu. Zbog toga i drugih važnih stvari za same pripadnike, ali i za dobrobit Oružanih snaga BiH, zamjenik ministra obrane BiH Slaven Galić predlaže izmjenu zakona te podizanje dobne granice za stjecanje prava na odlazak iz službe na 55 godina. Na taj će se način ublažiti i nedostatak vojnika.

Zamjenik Galić predlaže zakon  o izmjeni i dopuni Zakona o službi u Oružanim snagama BiH kojima se za vojnike za stjecanje prava na odlazak iz službe dobna granica podiže na 55 godina. Predloženom izmjenom Zakona osigurati će se ista prava vojnika sa pravima časnika i dočasnika, kojima je već zakonski omogućeno obavljanje službe do umirovljenja. Vojnici bi ostajali u službi uz ispunjavanje standarda po osnovi psihofizičke sposobnosti što je uvjet i za časnike i dočasnike.
 
Zadržavanje vojnika nakon 40. godine starosti u službi smanjiti će financijske troškove u Ministarstvu obrane BiH jer se značajna financijska sredstva izdvajaju za prijam i obuku novih vojnika zbog suočavanja sa nedostatkom vojničkog kadra. Iskusni vojnici u najboljim godinama i sa najvećim stupnjem znanja i iskustva i prije navršene 40. godine života napuštaju OS BiH zbog nezadovoljstva jer ne mogu osigurati mirovinu, što se odražava i na napuštanje granica BiH, dodaje Galić uz prijedlog.

''Zadržavanje vojnika nakon 40. godine starosti u službi znatno će olakšati zanavljane časničkog i dočasničkog kadra sa iskusnim vojnicima jer su nabrojane kategorije, također, suočene sa odlaskom personala u mirovinu, što se naročito očekuje u sljedeće dvije godine. Praksa zemalja sa dugim vojnim tradicijama je da se osigura svim vojnim kategorijama ostanak u službi do umirovljenja. Kao i BiH, sve zemlje su suočene sa boljim uvjetima na tržištima rada od naših uvjeta, što se odražava na slabiju zainteresiranost za odzivom u vojnu službu te nas poziva da osiguramo približne uvjete kao i ostali sektori.
Napuštanje vojničkog kadra kroz protekle godine, kao i činjenica da se taj trend nastavio, obvezuje nas na žurno djelovanje kako se ne bi doveli u situaciju da se dovede u pitanje operativnost OS BiH. Ključni personal u OS BiH i MO BiH je obvezan da sačuva najvrijedniji resurs OS BiH, a to su vojnici OS BiH“, zaključuje Galić.

Ranije je prijedlog zakona o izmjeni Zakona o službi u Oružanim snagama BiH s produljenjem službe za vojnike uputila i izaslanica u Domu naroda BiH, Marina Pendeš.

Kopirati
Drag cursor here to close