Brisanje
Građani BiH neće poslove prodavača, konobara, ali ni profesora
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Nezaposleni građani u BiH od početka ove godine najčešće su odbijali raditi poslove prodavača, vozača teretnih vozila, kuhara, konobara, ali i profesora njemačkog, te matematike iz osobnih razloga, a neki od njih su i izbrisani sa biroa za zapošljavanje širom BiH.
"Najčešći razlog brisanja s evidencije zbog odbijanja zaposlenja je nepojavljivanje na razgovoru za posao, a nakon prethodno uručenog poziva. Sve osobe brisana sa evidencije po ovom osnovu potpisala su dostavnicu da su uredno primila poziv na razgovor za posao. Međutim, nakon nedolaska na razgovor navedene osobe nisu davala nikakvo objašnjenje u vezi s nejavljanjem, odnosno zašto nisu mogli da dođu", rekao je Teodor Savić iz Zavoda za zapošljavanje RS.
Oni ističu da je zbog odbijanja zaposlenja u struci od početka ove godine s evidencije obrisano šest osoba. Ukupan broj obrisanih sa evidencije od početka godine je 38.008 osoba. Razlozi tome su razni poput zaključivanja ugovora o radu, odjavljivanja sa evidencije, ostvarivanja mirovine, nesposobnosti za rad i slično.
Amela Makul, stručni suradnik za informiranje u Službi za zapošljavanje Tuzlanskog kantona, kaže za "Nezavisne" da su u općinama ovog kantona u ovoj godini zbog odbijanja posla sa evidencije obrisane dvije osobe.
"Najčešći poslovi koje nude poslodavci, a evidentirani nezaposleni odbijaju, su konobar, frizer, kozmetičar, zidar, tesar te profesori njemačkog jezika", kaže Makulova.
Ona kaže da su razlozi odbijanja razni, a to je da poslodavci nude ili nisku platu ili je uopšte nema, već plaćaju po procentu.
"Razlog je i to što nezaposlene osobe nikad nisu radile u struci, ne posjeduju radno iskustvo u struci, te su obično radili neke druge poslove. Zdravstveni razlozi su takođe uzrok odbijanja pojedinih poslova", kaže Makulova.
Dodala je da u većini odbijanja zaposlenja osobe dostave opravdanje, koje je najčešće liječnički nalaz. Pojasnili su da profesori njemačkog jezika odbijaju poslove jer uglavnom drže privatne sate koji im se više isplate nego da su zaposleni u nekoj školi. Ida Hadžimuratović iz Službe za zapošljavanje Kantona Sarajevo kaže da nezaposleni u ovom kantonu odbijaju poslove frizera, prodavača, kuhara i konobara koje im nudi ova služba.
"Oni rijetko odbijaju posao, a razlog je najčešće, kako navode, da se radi o poslu koji nije odgovarajući i da ne odgovaraju uslovi poput male plaće, loših uvjeta rada, zdravstvenog stanja koje ne odgovara ponuđenom poslu i slično", kaže Hadžimuratović.
Kao primjer navodi navodi nerealne uvjete koje ponekad daju i poslodavci, koji očekuju da radnik radi sedam dana u tjedana po 10 sati za 400 KM.
Hadžimuratović je dodala da do sada nisu imali situaciju prestanka vođenja nezaposlene osobe u evidenciji zbog odbijanja odgovarajućeg posla.