Ali je na to i ponosan
Mate Rimac: Moja velika greška je to što sam ostao u Hrvatskoj
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U Zagrebu je jučer u krcatim dvorana Mozaik centra održan 10. Bug Future Show, popularna konferencija o tehnološkim trendovima i IT industriji.
Uz niz rasprava o umjetnoj inteligencije i sve prisutnijem AI servisu ChatGPT-u, stanju u hrvatskom IT sektoru te budućnosti obrazovanja u nadahnutom predavanju Borisa Jokića, poseban gost jubilarnog Bug Future Showa bio je Tim Stevens, bivši tehnološki urednik mnogih važnih IT američkih medija, od Engadgeta do Cneta.
On je predstavio deset tehnoloških trendova koje treba pratiti u sljedećih deset mjeseci, jer donose velike promjene - od kripto valuta do autonomnih vozila.
Intervju uživo
Stevens je na pozornici BFS-a održao i intervju uživo s Matom Rimcom, koji se upravo bio vratio iz Pariza gdje je kao šef Bugattija ispratio poseban događaj, prenosi Večernji list.
Naime, u Parizu je u srijedu održana aukcija RM Sotheby'sa na kojoj je ostvaren svjetski rekord za najskuplji novi automobil na aukciji. Naime, za 9,7 milijuna eura (s PDV-om iznos je oko 12 milijuna eura) prodan je posebni model Bugatti Chiron Profilee. A u svom razgovoru sa Stevensom, Rimac se prisjetio kako je uopće došao u poziciju da preuzme slavni luksuzni brend automobila.
''Ispočetka nisam bio svjestan da misle ozbiljno: Mislio sam da je to neka greška u matrici. Znate ono mačka je prošla dvaput, to nije stvarnost. Jednog dana sada već više od prije tri godine sletio sam u München i dobio sam mail od čovjeka iz Porschea. Kaže 'Mate kada si sljedeći put u Njemačkoj javi se, želim s tobom pričati o Bugattiju'. Odgovorio sam mu da sam baš tu i sljedeći dan smo se našli. Razgovarali smo o modelima Bugattija, puno se pričalo da će sljedeći model biti električni, i usred razgovora mi čovjek kaže 'A Mate, što misliš da ti preuzmeš kompaniju'. Ja sam mislio da sam krivo čuo pa nisam ništa ni odgovorio, ma bio sam siguran da sam krivo čuo. I onda je prošlo dva mjeseca i čovjek mi se opet javi 'Pa Mate nisi mi još ništa odgovorio'. Aha, mislio si ozbiljno... Onda smo počeli ozbiljnije razgovarati i tri godine poslije smo finalizirali dogovor'', ispričao je Mate Rimac.
Većina razgovora ipak se vodila o kompaniji Rimac i kako ju je Mate uspio zadržati u Hrvatskoj unatoč brojnim investitorima koji su ga nagovarali da preseli kompaniju.
Također, Rimac je pojasnio da su potrebne godine razvoja za pokrenuti i usavršiti tvorničku liniju u automobilskom biznisu, i da su među rijetkim tvrtkama u svijetu koje su to uspjele učiniti unutar 10 godina od "projekta u garaži" do prave tvorničke proizvodne linije.
''Ponosan sam što je kompanija ostala u Hrvatskoj, iako bi mi život bio lakši da nije''
''Kad sam pokretao kompaniju bio sam vrlo tvrdoglav. Htio sam zadržati biznis u Hrvatskoj. Imali smo toliko teških situacija da se znali činiti da nećemo uspjeti. Neki rani zaposlenici znaju koliko smo imali teških razdoblja, da nismo mogli plaćati ni najam. Investitori su nam znali reći - ako premjestite kompaniju, uložit ćemo u vas.
Ali, nisam htio da napustimo Hrvatsku. Ponosan sam na to. Sada imamo ovdje 2000 ljudi. I dalje sam ponosan što ovo radimo u Hrvatskoj, ali zapravo da budem posve iskren mislim da je to bila moja velika greška. Uvijek sam izravan. Bilo bi toliko lakše da smo činili ovo negdje drugdje. Ali, sretan što jesmo baš u Hrvatskoj izgradili kompaniju, i želimo pokazati da jesmo hrvatska kompanija, da razvijamo tehnologije svjetske klase baš ovdje. Sada talenti i profesionalci iz cijelog svijeta dolaze ovdje raditi za nas. Ali, moj život je puno teži jer to radimo u Hrvatskoj.
Nadam se da sam donio dobru odluku, a želim i doprinositi ekosustavu u Hrvatskoj. Kada bih se mogao vratiti u vrijeme, vjerojatno bih drugačije odlučio'', poručuje danas Mate Rimac.