Ništa od Njemačke i Irske
Matić: Tko završi Medicinski fakultet imat će posao u Domu zdravlja Ljubuški
Tekst članka se nastavlja ispod banera
''S velikim zadovoljstvom, mogu kazati da na dan 31. prosinca 2017. nema dospjelog neplaćenog računa. Svoje obveze uredno isplaćujemo sukladno Zakonu o fincijskom poslovanju. Zaposlili smo novih 20 ili 30 ljudi. I dok sam ja ravnatelj Doma zdravlja, tko završi Medicinski fakultet neće otići ni u Njemačku ni u Irsku nego će imati posla u Domu zdravlja Ljubuški'', izjavio je za Našu TV ravnatelj Doma zdravlja Ljubuški dr. Srećko Matić.
Matić je dva mandata ravnatelj ove zdravstvene ustanove te ističe kako ga je prije pet godina dočekalo kaotično stanje kad je došao na ovu funkciju – financijski kolaps i tužbe djelatnika.
Inače, Dom zdravlja Ljubuški prvi je dom zdravlja u Županiji Zapadnohercegovačkoj koji ulazi u proces certificiranja – uvođenja standarda sigurnosti i kvaliteta. Također, prvi je u Federaciji BiH koji ulazi u proces certificiranja svih usluga.
''To znači da je svaka usluga koja se pruži u Domu zdravlja Ljubuški u skladu s medicinskom strukom i svim zakonima i propisima ove države. Dakle, kad je pacijent ušao u dvorište doma zdravlje postao je naša odgovornost.
Klinički put pacijenta od ulaza na vrata, predaje zdravstvene iskaznice na kartoteku, upućivanje pacijenta na određeni odjel, završtek obrade, upostavljanje dijagnoze, ispisana terapije i puštanje pacijenta u krug doma zdravlja – mora biti dokumentirano, evindentirano, stručno pokriveno i sva prikupljena dokumentacija mora biti na jednom mjestu'', poručio je ravnatelj Matić u razgovoru za Našu TV.
Pred Domom zdravlja Ljubuški je ogroman proces koji će trajati najmanje šest mjeseci. U ovaj proces će morati biti uključeni medicinske sestre, liječnici pa čak i tehničko osoblje.
''Točno će se znati kad je netko dezinficirao prostoriju, radnu površinu, kad je netko odložio infektivni otpad. O svemu tome će postojati zapisnici'', kaže dr. Matić.
Dom zdravlja Ljubuški u zakonski obavezan proces certificiranja ulazi u okviru programa INTEREG IPA koji podrazumijeva i uvođenje europskih standarda. Radi se o projektu prekogranične suradnje BiH – Republika Hrvatska i Crna Gora.
U sklopu ovog projekta, bila su predviđena i financijska sredstva za stručno putovanje u London i obilazak njihovih najboljih bolnica i hospicija.