Nastavak suđenja

Odbijanje, pa davanje suglasnosti za posao u ''Elektrodistribuciji''

Jasmin Karabegović, bivši vršitelj dužnosti direktora ''Elektrodistribucije'' Bihać koji je dobio imunitet od kaznenog gonjenja, rekao je da je najviše kontaktirao s optuženim Esedom Džananovićem, te da je u početku bilo napetosti i pritisaka.
Gospodarstvo / Posao | 05. 02. 2018. u 16:46 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Na suđenju za zloupotrebe pri zapošljavanju u javnim poduzećima, svjedok Kantonalnog tužiteljstva je ispričao kako ispočetka nije želio dati suglasnost za zapošljavanje u bihaćkoj poslovnici ''Elektrodistribucije'', ali da je to kasnije učinio, BIRN.

Jasmin Karabegović, bivši vršitelj dužnosti direktora ''Elektrodistribucije'' Bihać koji je dobio imunitet od kaznenog gonjenja, rekao je da je najviše kontaktirao s optuženim Esedom Džananovićem, te da je u početku bilo napetosti i pritisaka.

''Početkom ožujka 2016. je traženo od mene da pošaljem suglasnost za Adama Mujagića, koji je trebao početi raditi na mjestu likvidatora. Odbio sam to provesti i generalnog direktora ‘Elektroprivrede’ obavijestio o tome'', kazao je Karabegović.

Dodao je da je u travnju 2016. godine traženo zaposlenje za Amela Škalju iz Zenice na mjesto pravnika, što je svjedok također odbio, nakon čega je došao njegov otac Omer.

''Donio je dokumentaciju, smatrajući da je to završeno. Vidio sam da je momak iz Zenice, a toliko diplomiranih pravnika u Bihaću bez posla. Striktno sam se borio protiv toga'', rekao je svjedok.

Napominje i kako mu je, između ostalog, spočitavano da je prvi u povijesti koji je odbio provođenje naredbe generalnog kao i izvršnog direktora za distribuciju Džananovića, zbog čega je tražio zaštitu.

Ispričao je svjedok i da je 14. srpnja 2016. Džananoviću u Sarajevo nosio suglasnosti za prijem osmero uposlenika koji su se prijavili na konkurs, kada ga je pozvao njegov zamjenik Mirsad Bratić i kazao mu da će ga u Sarajevu čekati još četiri suglasnosti.

''Bratić mi je rekao da ih je pripremio u dogovoru s Džananovićem koji također treba dati suglasnost. Među ta četiri je bio Mujagić, a ako njih odbijem, neću dobiti ni ovih osam što su primljeni na konkursu. Uostalom, pravo direktora je da zaposli neposredno, što je jedan od načina'', naveo je svjedok.

Obrani je svjedok potvrdio da je formirao komisiju koja je predložila Mujagića, te da je prvi put rekao direktoru da ga neće primiti pošto je u planu bilo zapošljavanje više ljudi, a forsirala se jedna osoba.

''“Po tom pitanju nije urađeno ništa nezakonito'', rekao je svjedok i dodao da nije bilo nezakonitosti u Džananovićevom radu.

Obrana je prigovorila i na zakonitost Karabegovićevog imuniteta, a svjedok je rekao da on to nije ni tražio, već zaštitu od generalnog direktora Bajazita Jašarevića.

Pored Džananovića, za protuzakonito posredovanje pri zapošljavanju u javnim poduzećima se sudi generalnom tajniku Stranke demokratske akcije (SDA) Amiru Zukiću, te Safetu Bibiću, Nedžadu i Senadu Traki, Ramizu Karavdića i Asimu Sarajliću.

Svjedokinje Edina Hajrulahović i Merima Avdić su kazale da su u bihaćkoj “Elektrodistribuciji” dobile posao nakon što su 14. srpnja predale molbu, s ostalim kandidatima pozvane su na razgovor, te su 11 dana kasnije postavljene na mjesto stručnih suradnica.

Nisu svjedokinje mogle odgovoriti na upit kako su se kopije njihovih diploma mogle naći kod Senada Trake i podaci kod Bibića, uz obrazloženje da nikog od optuženih ne poznaju, niti je itko od članova njihovih obitelji kontaktirao s optuženima.

Obrani su obje svjedokinje rekle da za njihovo zaposlenje nije tražena protuusluga, kako je navedeno u optužnici.

Nastavak suđenja je 12. veljače.

Kopirati
Drag cursor here to close