Prava
Poziv Vladi HNŽ - Prosvjedna šetnja u Mostaru
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Prosvjedna šetnja zdravstvenih djelatnika Hercegovačko-neretvanske županije započela je danas u Mostaru. Naime, predstavnici sindikata nezadovoljni visinom plaća, nakon štrajka upozorenja na ovaj način odlučili su potražiti svoja prava.
''Pozivamo Vladu HNŽ na suradnju kako bi što prije postigli dogovor. Naša potraživanja su jasna, tražimo 30 posto povećanje plaće i ostale uvjete za rad. Otvoreni smo za suradnju i već danas mogu nam dati neku ponudu ako su voljni'', rekla je to Ana Mišić predsjednica Skupštine nezavisnih sindikata SKB Mostar.
#štrajk #prosvjed Prosvjedna šetnja zdravstvenih djelatnika #Mostar pic.twitter.com/8chDOwEk5O
— Bljesak.info (@Bljesak) November 6, 2023
Sporazum će Vladi HNŽ-a biti predočen danas, a kako ističu s prosvjeda, u njihovom interesu je da se što skorije nađe zajedničko rješenje.
''Ako se nađe zajedničko rješenje voljni smo se vratiti na posao u što kraćem roku jer pacijenti nažalost ispaštaju'', rekla je Marija Šanje predsjednica Sindikata uposlenika Doma zdravlja 2020. Mostar.
#strajk #prosvjed zdravstvenih djelatnika u Hercegovini #mostar #hnk #hnž #zdravstvo pic.twitter.com/A3LlkWuvcX
— Bljesak.info (@Bljesak) November 6, 2023
U petak 3. studenog predstavnici Sindikata imali su sastanak s Vladom HNŽ, no ništa konkretno, kako su naveli, tada nije dogovoreno.
Bez konkretnog dogovora
"Ništa mi konkretno nismo ni dogovorili ni usuglasili niti imamo ikakvu konkretnu ponudu Vlade prema nama nakon, nažalost, šest mjeseci. Ono što moramo reći je da će se štrajk nastaviti do onog trenutka dok se ne potpiše kolektivni ugovor'', rekao je ranije Ivica Anić, predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenika SKB Mostar.
"Ono što jer Vlada dobila je to da smo dobili protokol o vođenju pregovaranja, međutim mi ističemo da su pregovori propali već prije par mjeseci. No, usuglasili smo da ćemo već u ponedjeljak dostaviti Vladi na njihov odgovor i njihov prijedlog. Pokušat ćemo dogovoriti neku vrstu razgovora gdje ćemo približiti naše stavove da bi došli do rješenja, odnosno potpisivanja kolektivnog ugovora'', rekao je Anić.
''Hercegovačko-neretvanska županija ima oko 10 posto ukupnoga stanovništva u FBiH, a u našem zdravstvenom sustavu radi čak više od 20 posto zdravstvenih djelatnika zaposlenih u zdravstvu Federacije. Konačno je vrijeme da se jasno i glasno progovori o fundamentalnim problemima koji su se nagomilali u ovom resoru. Vrijeme je da poslodavci, osnivači i svi ključni dionici zdravstvenog sustava preuzmu svoj dio odgovornosti. Izostankom racionalizma pri ovakvom načinu zapošljavanja kroz godine urušava se zdravstveni sustav, a ugrožava i održivost cijele Županije, što mi u Vladi ne ćemo dopustiti'', poručio predsjednik Vlade Nevenko Herceg nakon sastanka.
20 dana
Ivica Anić je ponovio riječi člana pregovarčkog tima Vlade Toni Vujica i premijera Vlade ističuči kako su se obvezali da će u roku 20 dana riješiti agoniju zdravstvenih radnika i potpisati kolktivni ugovor, te da će dati ponudu koja će biti zadovoljavajuća za Sindikat.
"Generalni štrajk se prekida na dan kada potpišemo kolektivni ugovor. Sve do tada, generalni štrajk je u punom tijeku. Mi ćemo ga provoditi, naši štrajkački odbori u svim ustanovama ga provode i nadgledaju te prate sporazum", poručio je Anić.
Sindikati su pozvali još jednom premijera i Vladu HNŽ da odmah ponude u najkraćem roku svoju ponudu i da Sindikat zdravstvenih radnika nakon toga potpiše kolektivni ugovor i obustavi štrajk.
Podsjetimo, u srpnju je na ulicama Mostara održana prosvjedna šetnja zdravstvenih radnika iz županije koji su tražili povećanje plaće. Neovisni sindikat Sveučilišne kliničke bolnice Mostar tada je rekao kako ima spreman tim za pregovore, ističući kako nijedan drugi sindikat neće zaštiti prava radnika na području Europe kao ovaj, navodeći kako je Vlada HNŽ-a cijeli proces odugovlačila.
Iz Vlade su nakon prosvjeda novinarima rekli kako su spremni za razgovore, no prvo se moraju steći određeni uvjeti kako bi se izračunali troškovi traženog povećanja plaća.
Prosvjed iz 2020. godine i šator
Inače, 2020. godine, nakon pet mjeseci štrajka, potpisan je kolektivni ugovor zaposlenih u zdravstvu. Tada se oko dvije i pol tisuće članova Nezavisnog strukovnog sindikata radnika u zdravstvu HNŽ-a i Nezavisnog sindikata zaposlenika SKB-a Mostar od 10. prosinca 2020. godine nalazilo u generalnom štrajku.
Tijekom generalnog štrajka su organizirane prosvjede šetnje, s jasnim porukama vlastima, a pored Vlade HNŽ-a bili su postavljeni i šatori u kojima su prosvjedovali zdravstveni radnici, od 24. siječnja kada su postavljeni.