Sastanak
Privatnici od parlamentaraca tražili uvoz radne snage u BiH
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Tematska sjednica o perspektivama ekonomskog razvoja Bosne i Hercegovine kroz prizmu stabilnih poslodavaca, koju je organiziralo Zajedničko povjerenstvo za ekonomske reforme i razvoj PSBiH, održana je u srijedu u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine u Sarajevu.
Na tematskoj sjednici, na kojoj su sudjelovali i predstavnici Unije poslodavaca RS, Udruženja poslodavaca FBiH, te Udruženja poslodavaca Brčko distrikta BiH, razgovarano je o ekonomskim reformama čije provođenje vodi ka bržem ekonomskom rastu i razvoju, o recesiji u EU i implikacijama na BiH, o pitanjima migracija, energetske tranzicije i digitalizacije, položaju radnika i izazovima sa kojima se domaći poslodavci suočavaju u svom radu, a otvorena su i pitanja u vezi s programom pretpristupne pomoći EU za ruralni razvoj u BiH (IPARD), kao i o perspektivama u oblasti proizvodnje i izvoza obnovljive energije.
Poslovanje u teškim uvjetima
U svojim raspravama predstavnici poslodavaca u BiH tvrdili su da bh. gospodarstvo posluje u teškim uvjeima. Posebno su upozorili na rastući nedostatak radne snage u građevinarstvu, metalskoj i drvno-prerađivačkoj industriji, turizmu i ugostiteljstvu, kao i na negativni trend masovnih migracija stanovništva, odnosno odlaska produktivne radne snage iz Bosne i Hercegovine u zemlje Europske unije.
S tim u vezi, naglasili su potrebu za značajnijom podrškom gospodarstvu institucija vlasti na svim razinama, koja bi se ogledala u poticajima s ciljem zadržavanja radne snage, kao i u promjeni legislative, odnosno prilagođavanju zakonskih propisa aktuelnim potrebama privrede s ciljem lakšeg otvaranja novih kompanija i jačanja konkurentnosti izvozno orijentiranih poduzeća. U tom kontekstu podržali su prijedlog izmjene Zakona o porezu na dodatnu vrijednost, kojeg su u parlamentarnu proceduru uputili zastupnici u Zastupničkom domu PSBiH Darko Babalj i Mladen Bosić.
Konfliktan ambijent
Također je spomenuto i pitanje potrebe uvoza kvalificirane radne snage za deficitarna zanimanja, o čemu se, kroz raspravu o zastupničkoj inicijativi Nihada Omerovića, razgovaralo i na sjednicama Zajedničkog povjerenstva za ekonomske reforme i razvoj, te Zastupničkog doma PSBiH.
Sudionici današnjeg skupa upozorili su na to da je BiH zajednica koja već duži vremenski period funkcionira u konfliktnom ambijentu, te apostrofirali činjenicu da glavni razlog odlaska radne snage iz zemlje nije ekonomske prirode, već, kako su kazali, politička nestabilnost, pravna nesigurnost i visok stupanj korupcije u društvu.
S tim u vezi, apelirali su na političke aktere i donosioce odluka na smanjenje političkih tenzija i zapaljive retorike koja producira strah i nesigurnost kod stanovništva, te pozvali na unapređenje socijalnog dijaloga i izgradnju sigurnog i stabilnog sistema koji će omogućiti ekonomski i gospodarski rast društva i poboljšati kvalitetu života svih stanovnika Bosne i Hercegovine.
Zaključci sa tematske sjednice bit će sistematizirani i razmatrani na narednim sjednicama Zajedničkog povjerenstva za ekonomske reforme i razvoj PSBiH, te ponuđeni domovima PSBiH na izjašnjavanje, priopćeno je iz PSBiH.