Dozvole
Spore vize za radnike iz BiH ugrožavaju poslove u Njemačkoj
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Problem s izdavanjem viza za radnike iz BiH koji putem detašmana (dozvola) rade u Njemačkoj dostigao je vrhunac i ako se hitno ne reagira, svi sadašnji i budući poslovi će biti ugroženi, kao i 2.000 radnih mjesta, prenose Nezavisne novine.
Na ovo upozoravaju poduzeća kojima su detašmani dodijeljeni, predstavnici gospodarskih komora i resornog ministarstva, a koji su juče u Sarajevu održali sastanak na kojem su zaključili kako se glavna kočnica u realizaciji međudržavnog sporazuma dvije zemlje nalazi u Veleposlanstvu Njemačke u BiH.
Zanimljivo je da se na sastanku jučer nije pojavio nitko iz Veleposlanstva, iako su uredno pozvani, što su mnogi ocijenili kao svojevrsnu poruku.
Gubljenje poslova
Ahmet Egrlić, potpredsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH, naglasio je da se vize sporo izdaju, zbog čega firme iz BiH polako gube poslove.
To je ilustrirao podatkom da je prethodnih godina iskorištenost dozvola bila oko 100 posto, a u prošloj godini tek 81 posto.
"Je li u pitanju administracija u Veleposlanstvuili već šta, ali nemoguće je dobiti vize na vrijeme. Rekli su nam da naše kompanije u Njemačkoj trebaju bolje planirati, organizirati radove i na vrijeme aplicirati za ove vize. Međutim, to nije moguće, jer naše kompanije nisu u mogućnosti da godišnje mogu planirati svoje radove. Radi se o poslovima koje kada dobiju, maksimalno je mjesec dana da moraju biti uvedeni u gradilište", kazao je Egrlić.
On smatra da je projekt ugrožen i ocijenio kako neće opstati ako se ova dinamika izdavanja viza nastavi.
S njim se složio Mirsad Jašarspahić, potpredsjednik Gospodarske komore FBiH, koji kaže kako se na termine za vize čeka više od tri mjeseca. Prema njegovim riječima, u proceduru u vezi sa dobijanjem viza ponovo treba uključiti komore kao što je to bilo ranije, a što se primjenjuje u Veleposlanstvu Njemačke u Beogradu, i to sa dosta uspjeha.
"Jedino je rješenje da se direktnim angažmanom vrha države sačuva međudržavni sporazum", ocijenio je on.
Tolerantni investitori
Sabina Jakupović iz sarajevskog poduzeća "Chenco" kaže kako je suradnja s Veleposlanstvom u Sarajevu sve do 2016. godine bila odlična, ali da su problemi nastali uvođenjem elektronskog prijavljivanja.
Dodaje kako su investitori u Njemačkoj tolerantni i da izlaze u susret kompanijama kada se rješavaju problemi s vizama, te da su generalno kompanije iz BiH dobrodošle na njihovo tržište.
"Molimo naše nadležne institucije da razgovaraju s predstavnicima Njemačke i riješe problem", poručila je ona.
Milan Mikić, direktor poduzeća "Montaža Mikić" iz Gradiške, kaže za "Nezavisne" kako su firmama termini rijetko na raspolaganju i da se dodjeljuju "na šačicu".
"Potrebno je sistemsko rješenje i nadam se da će se nešto konačno promijeniti", rekao je on.
Inače, ova detašmanska godina traje od 1. listopada 2018. do 30. listopada ove godine, a za BiH je osigurani 2.000 dozvola mjesečno, od čega RS dobija trećinu.
Radnici u prosjeku zarađuju oko osam eura po satu, a dobijaju i po dva eura na osnovu povrata poreza. Ono zbog čega je ovaj sistem povoljan za BiH je što se sav zarađeni novac vraća i troši u BiH, prenose Nezavisne novine.