Udar na radna mjesta
Tvornice obuće u strahu od novog vala korone na jesen
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Proizvođači obuće u Republici Srpskoj i oko 13 tisuća radnika zaposlenih u ovoj industriji strepe od jeseni i razvoja situacije oko pandemije koronavirusa.
Inostrani kupci počeli su već otkazivati narudžbe, a veći broj tvrtki suočava se već sa padom proizvodnje. Svijetli primjeri postoje, ali će se svi generalno morati prilagoditi kretanju na globalnom tržištu.
Maske na licima radnika tvornice obuće „Bema“. Na prvi pogled jedini detalj koji razlikuje današnju od proizvodnje u normalnim uslovima, javlja BHRT.
Daleko je od toga. Zabrinjavaju 30 % manja proizvodnja, povećani troškovi i otežani uvjeti rada zbog provođenja epidemioloških mjera. Iako nisu radili čitav travanj nisu otpustili nikoga od 1200 zaposlenih u pogonima u Banja Luci i Mrkonjić Gradu. Kažu, zahvaljujući pomoći Vlade. Hladan tuš stigao je od talijanskog partnera koji je otkazao narudžbu za listopad.
Preduzeće Dermal iz Kotor Varoši nije obustavljalo proizvodnju. Ne samo da nisu otpuštali zaposlene, već su od početka godine zaposlili novih 200 radnika. Od četiri tisuće pari obuće dnevno, 80 % se odnosi na obuću za specijalne namjene.
Osim što nije zaustavljena proizvodnja, nisu obustavljeni ni planovi za budućnost. U Dermalu je to proširenje proizvodnje. U hali u Kotor Varoši koja je u izgradnji i u hali koju grade u Kneževu. Međutim, obućari generalno ne mogu da očekuju lijepu poslovnu jesen. Tako tvrde u Udruženju kože, tekstila i obuće RS. Problemi će nastati jer velike europske kompanije storniraju sklopljene ugovore, a njima su opet stornirane narudžbe velikih trgovačkih kuća.
Vlada RS je pomogla koliko je mogla, ali na projekciji trajanja pandemije dva do tri mjeseca. Poruke premijera i ljudi koji se time bave nisu donijele novu ideju u smislu značajnije pomoći. Domaći obućari će, uvjereni su, biti prepušteni kretanju globalnog tržišta i morat će se ponašati u skladu sa tom situacijom.