CCI
U 70 posto javnih ustanova zapošljava se bez natječaja
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Istraživanje koje su tijekom prve polovine ove godine proveli predstavnici Centara civilnih inicijativa (CCI) pokazalo je da je u 71 posto anketiranih javnih ustanova, primarno u zdravstvu, prosvjeti, javnim poduzećima i izvanproračunskim fondovima, bilo novog zapošljavanja, najčešće bez natječaja.
''Promatrajući generalno javni sektor, broj tih novozaposlenih dostiže cifru od nekoliko tisuća'', ustvrdio je Denis Telić iz CCI-a.
U izvještaju CCI-a, koji je danas predstavljen u Banja Luci, navodi se da će za plaće iz proračuna RS-a ove godine biti izdvojeno više od 718 milijuna KM ili oko trećine novca od poreskih prihoda.
Nalazi monitoringa CCI-a pokazuju da je proces zapošljavanja generalno netransparentan, odnosno iznosi 40,5 na ljestvici od 0 do 100. Taj indeks je 2,5 puta manji u odnosu na stanje kojem težimo - da se svi natječaji objavljuju na web stranicama organa koji zapošljava, da se objavljuju u dnevnim novinama, da su svi kriteriji za ocjenjivanje na konkursu dostupni kandidatima, da se sastavi povjerenstvo objave tijekom faze raspisivanja natječaja te da se vrši imenovanje i zapošljavanje najbolje rangiranih kandidata.
Predstavnici CCI-a su upozorili da u javnim ustanovama, institucijama i poduzećima, obuhvaćenim istraživanjem, u kojima postoje javni natječaji, u 57 posto slučajeva ''intervju'' s kandidatima presuđuje pri zapošljavanju, često bez jasnih kriterija i procedura.
Zbog toga se odlučivanje svodi na ličnu procjenu članova povjerenstva, pa nije rijetkost da za isti odgovor, jedan član povjerenstva daje maksimalan broj bodova, a drugi minimalan.
Dodatni problem predstavlja način formiranja natječajnih povjerenstava.
Zbog svega smatraju da je potrebno u što skorijem razdoblju izmijeniti ili usvojiti novi Zakon o državnoj/javnoj službi na svim razinama vlasti u skladu s SIGMA principima reforme javne uprave te detaljnije urediti natječajnu proceduru kako bi se osiguralo da posao u javnoj upravi dobiju najbolji kandidati.
U CCI-u smatraju da je u javnu upravu u cijeloj BiH neophodno što hitnije uvesti pravilo izbora najkvalitetnijih kandidata te da je zapošljavanje u javnom sektoru potrebno svesti na neophodan minimum s težnjom da broj uposlenih prati evropske standarde.