Potvrđeno
UAE na vrhu ljestvice Global Digital Powerhouse - potvrđen brzi tehnološki napredak Bliskog istoka
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Bilo da se radi o virtualnim poslovnim sastancima, TV prijenosu ili održavanju kontakta s voljenima, snažan i pouzdan pristup internetu postao je nužan.
Posljednjih godina, brze veze također su postale veliki pokazatelj ne samo toga koliko neka zemlja može biti digitalno napredna, već i koliko je ekonomski jaka, javlja Mreza.
Uz dostupnost Wi-Fi-ja i 5G-a, njihovu cjenovnu pristupačnost za stanovnike i koliko je stanovništvo tehnički obrazovano, svi su oni postali mjerila koliko je zemlja najbolje opremljena za digitalnu budućnost.
Kriteriji
Nova analiza Airgain Emerging Digital Powerhouse Index otkriva da Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) učvršćuju svoju poziciju globalnog digitalnog lidera. UAE lidersku poziciju zaslužuju zbog najbržeg, najpristupačnijeg i najpovoljnijijeg interneta te što ima stanovništvo koja poznaje tehnologiju.
Airgainov Emerging Digital Powerhouse Index procijenio je niz čimbenika uključujući prosječne brzine mobilnog interneta, mobilnu penetraciju, digitalne vještine i napredak u implementaciji 5G-a, uz cjenovnu dostupnost i obrazovne pokazatelje uključujući upis u tercijarno obrazovanje.
Analizirani su podaci 37 zemalja koje prati Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD). Kriteriji ocjenjivanja bili su upis studenata u visoko obrazovanje prema podacima UNESCO-a, digitalna snaga, otpornost i odziv na temelju Wileyjevog indeksa nedostataka digitalnih vještina, mobilna penetracija na 100 stanovnika prema podacima OECD-a, najpristupačniji i najnepovoljniji širokopojasni internet, prema Indeksu pristupačnosti Broadband Genie, prosječna brzina mobilnog interneta korištenjem podataka Ookla Speedtest Global Index, te izvedba na GSMA Intelligence 5G Connectivity Index (5GI).
Lideri
Ujedinjeni Arapski Emirati zauzeli su najviše mjesto po svojoj 5G povezivosti i značajno prednjače po svojim prosječnim brzinama preuzimanja s mobilnih uređaja od 360 mb/s u usporedbi s 344 mp/s u Kataru i 232 mp/s u Kuvajtu.
Tri zemlje Bliskog istoka mogu se pohvaliti najbržim mobilnim internetom na svijetu, pokazujući da očito rade nešto kako treba.
Dom su nekih od najvećih mrežnih operatera na svijetu, s milijunima korisnika, ali su također prihvatili inovacije i ulaganja kako bi ostvarili ove pozitivne rezultate. Oni utiru put onome što se može postići brzinama mobilnog interneta.
Što se tiče dostupnosti širokopojasnog interneta, Danska i Singapur imaju najviše ocjene na indeksu, a odmah ih slijede Finska i Južna Koreja. Za sve te zemlje obično se smatra da imaju visok životni standard građana, što pokazuje da pristupačan i pristupačan internet može utjecati na ekonomske i društvene čimbenike.
10 najgorih
Italija je jedina europska nacija u donjih 10 ljestvice. Unatoč tehnološkom napretku, gospodarstva u nastajanju poput Indije i Indonezije i dalje se suočavaju s izazovima u digitalnoj infrastrukturi i obrazovanju, što ih svrstava među najniže rangirane zemlje.
Unatoč globalnom tehnološkom napretku, gospodarstva u razvoju u dijelovima Azije, Afrike i Južne Amerike i dalje se suočavaju s izazovima u digitalnoj infrastrukturi i obrazovanju, što ih svrstava među najniže rangirane zemlje na Airgain indeksu.
Na dnu popisa iz našeg uzorka nalaze se zemlje koje imaju najviše posla na izgradnji svoje digitalne povezanosti, uključujući Indiju, Indoneziju, Brazil i Meksiko – s Italijom kao jedinom europskom nacijom koja spada u donjih 10.
Nigerija i Južna Afrika, koje su pale na dno indeksa, jedine su afričke zemlje analizirane u sklopu podataka, unatoč tome što zemlje imaju prilike za digitalne inovacije i tehnički rast.
Dok se razvoj u obrazovanju i digitalnoj pismenosti daje kao prioritet u tim zemljama kako bi mlađe stanovništvo moglo brzo prihvatiti prilike, stvarnost je da oni još uvijek imaju neke od najsporijih globalnih brzina interneta.