Tek započeti dijalog

Udruženje poslodavaca Vladi FBiH: Povucite odluku o minimalnoj plaći

Odluka nije bila na dnevnom redu Ekonomsko-socijalnog vijeća FBiH, već je iznenada stavljena pod točku razno na prvoj radnoj sjednici
Gospodarstvo / Posao | 02. 01. 2025. u 10:24 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Udruženje poslodavaca u Federaciji BiH zahvaljuje svim organizacijama, komorama, institucijama, akademskoj zajednici, stručnjacima te medijima koji su pružili podršku u očuvanju poslovnog okruženja i unapređenju uvjeta rada za radnike i poslodavce. Također, zahvaljujemo svim poslodavcima koji su aktivno sudjelovali u medijskim istupima kako bi skrenuli pažnju na ozbiljne posljedice nedavne odluke Vlade Federacije BiH o minimalnoj plaći za 2025. godinu, koja ugrožava opstanak mnogih poduzeća i radnih mjesta.

Iako kao Udruženje poslodavaca i socijalni partneri uvijek zagovaramo konstruktivan dijalog s Vladom i sindikatima, donesena odluka o minimalnoj plaći i uvođenje novih opterećenja nisu rezultat dijaloga niti su donesene na transparentan način. Odluka nije bila na dnevnom redu Ekonomsko-socijalnog vijeća FBiH, već je iznenada stavljena pod točku razno na prvoj radnoj sjednici, bez pismenog prijedloga i analize te bez prethodnih konzultacija sa socijalnim partnerima, što izaziva ozbiljnu zabrinutost u vezi s održavanjem socijalnog dijaloga i zakonitošću same odluke.

Prijedlog poslodavaca odbijen

Udruženje poslodavaca predložilo je uredbu o minimalnim primanjima s iznosom od 1.000 KM, od čega bi 650 KM bilo oporezivo, dok bi ostatak bio neoporeziv. Cilj ovog prijedloga bio je osigurati povećanje neto plaća radnika, stabilnost doprinosa te održivost poslovanja. Nažalost, ovaj prijedlog je odbijen, što ukazuje na nedostatak volje za pronalaženjem održivog rješenja.

Posljedice odluke

Povećanje minimalne plaće od 61,5% rezultirat će povećanjem ostalih plaća i doprinosa, što će značajno opteretiti poslodavce. Mnoge tvrtke neće moći podnijeti te troškove, što će dovesti do gubitka radnih mjesta. Iako se govori o povećanju proračunskih prihoda za 800-900 milijuna KM, realni sektor već sada trpi ogromne izazove. Vlada, umjesto podrške radnicima i očuvanja radnih mjesta, prioritet daje punjenju proračuna.

Privreda FBiH nije jedinstvena cjelina, već ju čini 26.000 poduzeća, od kojih samo 10% ostvaruje 80% ukupne dobiti. Većina poduzeća, koja zapošljavaju najveći broj radnika, nemaju kapaciteta za pokrivanje povećanih troškova, što bi moglo dovesti do masovnih otkaza i gašenja tvrtki.

Poziv na povlačenje odluke

Ova odluka, umjesto da potakne rast i razvoj, može imati kontraproduktivne učinke: masovne otkaze, smanjenje konkurentnosti, nedostatak stranih investicija i dodatne pritiske na poslovnu zajednicu. Udruženje poslodavaca u FBiH nastavlja borbu za stabilnost gospodarstva svim legalnim sredstvima i poziva Vladu da povuče odluku kako bi se očuvala radna mjesta i osigurala stabilnost privrede.

Kopirati
Drag cursor here to close