Keine Arbeit
Uključen alarm: Korona kriza dobro uzdrmala tržište rada u Njemačkoj
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Zastrašujuća je silina kojom se korona kriza obrušila na moćno njemačko gospodarstvo. U ovome trenutku čak 6,83 milijuna zaposlenih radi skraćeno radno vrijeme, odnosno nema punu normu kod svoga poslodavca.
Toliki broj evidentiranih radnika koji rade skraćeno vrijeme još nikad nije zabilježen.
Ipak, možda najvažnije od svega je ohrabrujuća vijest da kritična granica od tri milijuna nezaposlenih još nije dostignuta, javljaju njemački mediji.
Uobičajeno je da se početkom ljeta tržište radne snage popravi po pitanju pokazatelja, ali ove godine to nije slučaj. U lipnju je u odnosu na svibanj broj ljudi bez posla povećan za 40.000.
Na taj način je ukupni broj nezaposlenih u Njemačkoj porastao na 2,853 milijuna ljudi, javila je Savezna agencija za rad (BA).
U odnosu na isto razdoblje prošle godine, broj nezaposlenih veći je za čak 637 000 ljudi, a stopa nezaposlenosti sada iznosi 6,2 posto. Napominje se kako tome treba dodati 69.000 sezonskih radnih mjesta koja ove godine neće moći biti popunjena.
Stefan Kooths sa Instituta za svjetsku ekonomiju (IfW) iz Kiela, smatra kako je najteži period sada već iza Nijemaca, napominjući ipak da će se najviša razina nezaposlenosti u Njemačkoj dosegnuti u trećem tromjesečju ove godine.
"Tek nakon toga računam s blažim padom nezaposlenosti. Želim pak istaknuti kako je veliki broj radnih mjesta sa skraćenim radom prividno pridonio boljoj slici po pitanju ukupne nezaposlenosti", kaže Kooths, prenosi Bild.
"Na samom vrhuncu krize polazimo od milijun novih nezaposlenih, a najviše su pogođeni stranci, muškarci i mlađe osobe", kaže sveučilišni profesor Gabriel Felbermayr, koji također radi za IfW.
Porastom broja nezaposlenih najviše su pogođene oblasti ugostiteljstva i turizma, trgovine i većina uslužnih djelatnosti.
Neki od anketiranih eksperata izražavaju i brigu za njemačku industriju, koja bi mogla imati i naknadne poteškoće u prilagođavanju i rastu nakon prvog vala korona krize.