Neredovna isplata plaća
Više od dvije tisuće rudara Rudnika Kreka stupilo u generalni štrajk
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Problemi s kojima se susreću rudari Rudnika Kreka u Tuzli traju godinama. Neredovna isplata plaća i toplog obroka, kao i rad sa zastarjelom opremom samo su neki od njih koji su ih nagnali da jutros u 7 sati stupe u generalni štrajk.
Odluka o štrajku donesena je sinoć na izvanrednoj sjednici Sindikalne organizacije. Više od dvije tisuće rudara u generalnom je štrajku, ali u skladu sa zakonskim propisima.
''Razlozi za štrajk su nepoštivanje granskog kolektivnog ugovora odnosno neisplaćene plate i naknade za ime plate za mjesec veljača. Vjerujte ovakvo stanje više ne može da se tolerira, mi svaki mjesec najavljujemo štrajk'', kaže Zuhdija Tokić, predsjednik Sindikata rudnika Kreka Tuzla.
Rudari samo traže bolje uvjete za rad u jamama i redovnu isplatu mjesečnih primanja. Na zastarjelu opremu upozoravaju godinama.
''Otkopavanje u Rudniku Mramor se i dan danas radi lopatom, krocom, krampom i to je osnovni alat radnika koji rade. Čekamo evo u par navrata, četiri tendera su pala za nabavku čela, da bi nam bilo lakše, da bi bilo manje povreda i da bi imali veću proizvodnju“, rekao nam je Nijaz Bečić, poslovođa na mašinskom održavanju u Rudniku Mramor.
Do većih problema je došlo kada je na snagu stupio novi Statut i novi način organiziranja. Kako navode rudari, traže da rade na humaniji i ekonomski održiviji način. Ali Društvo ih zapostavlja.
''Rudar koji i u vremenu ovolikih problema s pandemijom dolazi i ostavlja svoju porodicu i radi i očekuje željno taj svoj zarađeni dinar, dođe u situaciju da i pored svakomjesečnog najavljivanja štrajka, ponovo se ogluše zbog nekakvih svojih razmirica'', smatra Senad Sejdić, predsjednik Sindikata rudnika Mramor, piše FTV.
Rudari traže precizan i jasan plan ulaganja za naredne dvije godine, budući da bez obzira na trud ne mogu ostvariti očekivane rezultate. Isto tako traže poštivanje ugovora i pomoć Elektroprivrede.
''Sigurno da se proces reorganizacije restrukturiranja rudnika koji je jako bitan proces za svaki rudnik u sastavu koncerna ne može odvijati i ne može se na uspješan način realizirati u jednoj ovakvoj atmosferi kakvu smo imali proteklih dvadeset dana'', precizira Sinan Husić, predsjednik Sindikata radnika rudnika FBiH.
Obustava proizvodnje u rudnicima Kreke nosi dnevne gubitke od pet tisuća tona uglja.