I to se dogodilo
Zaposlenici Samsunga prvi put u povijesti tvrtke najavili štrajk
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Južnokorejski tehnološki div Samsung suočit će se sljedećeg tjedna s prvim štrajkom u svojoj povijesti. Radnici, okupljeni u sindikat, najavili su da će 7. lipnja organizirati prvu obustavu rada ikada, pa će dobar dio njih na jedan dan zaustaviti rad.
Nacionalni sindikat, čije članstvo čini oko 280 tisuća radnika, odnosno gotovo četvrtina svih zaposlenika Samsung Electronicsa, pozvao je svoje članove da taj dan iskoriste plaćeni dopust te prosvjeduju kako bi im se poboljšali financijski uvjeti rada.
Odluka o štrajku donesena je nakon propasti pregovora s upravom, u kojima je sindikat tražio povećanje plaća za 6,5% i usklađenje godišnjih bonusa s dobiti kompanije.
S druge strane, vodstvo Samsunga ponudilo im je povišicu od 5,1% i nije pristalo na predložene kompromise. Nakon osme runde pregovora, održane ove srijede, odluka sindikata je pokrenuti štrajk, koji bi mogao značajnije naštetiti kompaniji, ali i svjetskim lancima dobave u području poluvodiča.
Provede li se plan u djelo, bit će to prvi štrajk u 55-godišnjoj povijesti Samsunga, kompanije u kojoj je sindikalno udruživanje bilo zabranjeno do 2020. godine.
Iz uprave poručuju da i dalje vjeruju u nastavak pregovora. U Samsungu, inače, "ne cvijeta cvijeće" u posljednje vrijeme – prošlu su godinu zaključili s nezadovoljavajućim poslovnim rezultatima u glavnim segmentima, dobit im je bila najslabija od 2009. na ovamo, a izgubili su i vodeće mjesto na ljestvici najprodavanijih marki mobitela.
Na krizu su nedavno pokušali odgovoriti uvođenjem šestodnevnog radnog tjedna, smijenili su direktora odjela za čipove Kyung Kye-hyuna jer kompanija kaska za konkurencijom u AI-ju, no početkom ove godine dobit se ipak naglo oporavila.
Ne čudi stoga da zaposlenici sada žele nešto bolje uvjete i više plaće, dok izgovore uprave o "krizi" komentiraju riječima: "Kompanija govori da je u krizi cijelo vrijeme, već deset godina", pa smatraju da to ne može biti razlog za odbijanje sindikalnih zahtjeva.