Ugrožena budućnost inovacije

Zbog koronavirusa mogla bi se izbrisati generacija startupova

Udruženja koja okupljanju britanske tehnološke kompanije zatražile su od vlade osnivanje državnog fonda koji bi trebao financirati startup kompanije jer veliki broj njih trenutačno nema pristup financijama.
Gospodarstvo / Posao | 03. 04. 2020. u 12:36 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

U samo nekoliko tjedana gospodarstvo brojnih država gotovo je paralizirano, a vlade pokušavaju pronaći način s kojima bi ublažile takvu katastrofalnu situaciju i omogućile barem isplatu plaća i preživljavanje do oporavka.

Ta pomoć uključuje milijarde dolara, eura, kuna s kojima bi kompanije trebale prebroditi ovu krizu i, jednom kad sve prođe, lakše krenuti prema oporavku. U posebno teškoj situaciju su startupovi, male tvrtke s inovativnim idejama koje najčešće posluju s minusom i ovise o ulaganjima investicijskih fondova.

Sada, kada vlada potpuni kaos i sve je stalo, investicije nikome nisu u prvom planu, što znači da neki startupovi koji imaju dobre i perspektivne ideje više nemaju izvor financiranja. Riječ je o velikom problemu te su iz više organizacija koje okupljaju tehnološke kompanije u Velikoj Britaniji upozorili na potrebu financiranja tijekom krize, javlja Zimo.

U suprotnom, mogla bi nestati cijela generacija startupova, zbog čega im je sada potrebna hitna pomoć, uputili su poziv ministru financija Rishiju Sunaku. U opasnosti je, naglasili su, "budućnost britanske inovacije" te su, među inim, u opasnosti su i neki medicinski startupovi koji bi mogli pomoći u borbi s koronavirusom.

Kao rješenje, predlažu državni fond težak 300 milijuna funti iz kojeg će se financirati startupovi. Financiranje bi se vršilo putem državne banke za razvoj koja bi zauzvrat mogla dobiti udio u tim startupovima i na kraju čak i profitirati iz cijele situacije.

Iako je u Britaniji pokrenut fond za pomoć malim kompanijama s kreditima do 5 milijuna funti, za pristup takvim fondovima ne mogu se kvalificirati kompanije koje su prije krize radile s minusima. Kako veliki broj startupova, pogotovo onih u ranim fazama, ali i onih brzorastućih posluje s gubitkom, oni nemaju pristup takvom izvoru privremenog, tj. kriznog financiranja.

O kakvom se problemu radi upozorio je Dom Hallas, izvršni direktor Koalicije za digitalnu ekonomiju koja predstavlja male startupove, koji je novinarima Sky Newsa rekao kako je u Velikoj Britaniji ugroženo oko 1300 startupova.

Cijela kohorta startupova bit će izbrisana, slikovito je objasnio situaciju u kojoj takve kompanije više nemaju pristup investicijama, a kako je njihov put tek nedavno započeo i većina njih ne ostvaruje (velike) prihode, ni profit, pred njima je neizvjesno razdoblje koje će, bez pomoći države, završiti zatvaranjem.

 

Kopirati
Drag cursor here to close