22. ožujka
Leda i Svjetski dan voda
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Svjetski dan voda obilježava se 22. ožujka s ciljem podizanja svijesti javnosti i skretanja globalne pozornosti na značaj i važnost vode. Svake godine odabire se druga tema obilježavanja, a ove godine je „Podzemne vode – činiti nevidljivo vidljivim“. Podzemne vode su nevidljive ali njihov utjecaj je svugdje vidljiv. One su jednostavno skriveno blago koje obogaćuje naše živote.
Bez vode se ne može živjeti, zato se sve više radi na podizanju svijesti posebno mladih o značaju vode, uštedi vode i očuvanju izvorišta i podzemnih voda.
Ljudi se jednostavno sve više okreću zdravom načinu života, a za sve što radimo naše tijelo treba vodu, jer igra važnu ulogu u svim fiziološkim procesima - izgrađuje, regulira, prenosi, čisti i pomaže hraniti svaki dio našeg tijela.
Bosna i Hercegovina na sreću ima pitke vode i više nego dovoljno. Brojni su šumski izvori, ali i rijeke koje su u dijelovima svojih tokova, posebno onim koji idu kroz šumu, nezagađene i pitke.
Jedan od takvih izvora, dragulja iz prirode je i Vrelo Borak, mjesto odakle se crpi voda Leda.
Osnovana je 2007. godine i prvi je registrirani proizvođač prirodne izvorske vode u BiH.
Leda je voda izuzetne kvalitete, o tome svjedoče mnogobrojne analize odgovarajućih instituta, voda koja po svojim karakteristikama spada u sam vrh kvalitete izvorskih voda, prepuna minerala i bioloških svojstava pogodnih za zdravlje.
U procesu punjenja voda Leda nije ničime tretirana, ništa joj se ne oduzima niti dodaje, ostaje autentična, čista, bistra i hladna sa stalnom temperaturom izvorišta od 8 °C.
Pored ovakvog prirodnog dragulja, Bosna i Hercegovina i dalje uvozi ogromne količine vode Iako je vodom najbogatija u regiji i spada među vodeće države u svijetu po količinama i čistoći vode.
Iako stručnjaci navode da je kvaliteta naše vode daleko ispred uvozne prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, tijekom 11 mjeseci 2021. godine BiH je uvezla vode u vrijednosti više od 170 milijuna maraka.
Sve bi ovo trebalo probuditi i svijest građana da shvate da kupnjom domaće vode ne gube ništa na kvaliteti a pomažu i sami sebi.
Zato barem danas, na Svjetski dan voda moramo govoriti o ovim problemima, da krenemo u zaštitu domaćeg proizvoda i zaštitu domaćih resursa. Moramo raditi zajedno na održivom upravljanju ovim dragocjenim resursom kojeg na svu sreću, za razliku od drugih zemalja mi još imamo u izobilju.
Čuvajmo naše vode, jer bez vode nema života!