Novac

Zašto ulagati u otvorene investicijske fondove?!

Kako zaštititi svoju ušteđevinu, ali i planirati sigurniju budućnost?
Gospodarstvo / Promo | 04. 04. 2023. u 19:30 PR

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Stalna poskupljenja i sve veći financijski izazovi - kako zaštititi svoju ušteđevinu, ali i planirati sigurniju budućnost, građanima donose novo breme neizvjesnosti, zbog kojeg se uglavnom odlučuju na tradicionalne vidove štednje. S obzirom da kamata na štednju ne prati stopu inflacije, ni klasična štednja ne donosi željenu podršku za bolji život.

Veći prinosi u odnosu na klasične oblike štednje

Svojevrsnu alternativu klasičnim oblicima štednje čini ulaganje u otvorene investicijske fondove, u kojima je moguće ostvariti veće prinose. Iako se radi o veoma razvijenom financijskom segmentu u svijetu, ova oblast je na domaćem tržištu još uvijek mnogima nedovoljno poznata. Vjerojatno će mnogi pomisliti da je ulaganje u otvorene investicijske fondove namijenjeno samo onima koji posjeduju značajne iznose slobodnih sredstava, međutim nije tako. Naime, prema svjetskim statistikama većina uloga u fondovima pripada ulagačima koji kontinuirano investiraju manje iznose.

Kupovina nekretnine, školovanje djece, rezerve za nepredviđene situacije i različite životne izazove, samo su neki od razloga zbog kojih je potrebno poduzeti korake već danas i početi razmišljati o investiranju u otvorene investicijske fondove.

Kako funkcioniraju otvoreni investicijski fondovi?!

Investicijski fondovi prikupljaju sredstva velikog broja ulagača koja dalje investiraju u različite financijske instrumente, odnosno vrijednosne papire kao što su: dionice, obveznice, trezorski zapisi, novčani depoziti. U zavisnosti od toga u koje financijske instrumente odabrani fond ulaže sredstva, kategoriziraju se na novčane, dioničke, obvezničke, ali i mješovite, dok se u osnovnoj podjeli dijele i na otvorene i zatvorene. Obzirom na svoj značaj na financijskom tržištu, predstavljaju i strogo regulirane financijske institucije.

Imovina otvorenog investicijskog fonda podijeljena je na udjele i predstavlja vlasništvo ulagača koji su kupili udjele, a koji podnošenjem zahtjeva za otkup udjela u svakom momentu mogu zahtijevati isplatu svojih sredstava. Društvo kao osnivač fonda upošljava stručnjake: portfolio menadžere, analitičare, investicijske savjetnike i upravlja imovinom fonda, a cilj upravljanja jeste povećanje vrijednosti udjela, čime se povećava i imovina ulagača.

Prednosti ulaganja u otvorene investicijske fondove

Ulagači u fond postaju vlasnici velikog broja vrijednosnih papira u koje fond ulaže, te postižu diverzifikaciju ulaganja i smanjuju rizik u odnosu na ulaganje u pojedinačne vrijednosne papire. Povrat na ulaganje ne zavisi od kretanja cijene samo jednog financijskog instrumenta, a ulagači ne moraju posjedovati specifična financijska i analitička znanja za samostalno kupovanje vrijednosnih papira, pratiti kretanje cijena na berzama, niti razmišljati o pravom trenutku za kupovinu i prodaju pojedinog vrijednosnog papira.

Prije ulaganja, veoma je važno procijeniti svoje financijske potrebe, očekivanja, ciljeve, planirani rok ulaganja, te odabrati pravi fond koji će odgovarati tim ciljevima.

Raiffeisen INVEST d.d. upravlja fondovima Raiffeisen CASH, Raiffeisen EURO BOND i Raiffeisen BALANCE ESG koji su, u odnosu na preferencije klijenata, namijenjeni i onim konzervativnim ulagačima kojima je najbitnija sigurnost i umjeren rast imovine, ali i onima koji uz nešto veće rizike žele ostvariti i značajno veće prinose.

Kopirati
Drag cursor here to close