Države bez duhanskog dima

Zemlje koje su drastično smanjile broj pušača - neke i do statusa SLUŽBENO NEPUŠAČKIH

Švedska će ove godine postati prva nepušačka zemlja u Europi, a naredne tom statusu teži Novi Zeland. Japan i Velika Britanija, također, idu krupnim koracima naprijed.
Gospodarstvo / Promo | 15. 08. 2024. u 10:00 Promotivni članak

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Uspjeh u ovim državama postignut je kombinacijom vladinih inicijativa i podrške korištenju novih kategorija bezdimnih nikotinskih proizvoda umjesto tradicionalnih cigareta.
Prema definiciji Svjetske zdravstvene organizacije status “države bez duhanskog dima” zemlja dobiva kada je stopa pušenja među punoljetnim osobama ispod 5 posto.

Šveđani su pušenje zabranili u svim barovima i restoranima od maja 2005, što je naišlo na odobrenje većine Šveđana. S druge strane, Švedska je poznata po tome što omogućava široko korištenje duhanskih i nikotinskih proizvoda za oralnu upotrebu kao i bezdimnih elektronskih uređaja.

Švedske proaktivne i edukativne mjere u javnom zdravstvu kao i regulatorni okviri bili su glavni pokretači prelaska na ove alternative, što je značajno utjecalo na unaprjeđenje javnog zdravlja. Zahvaljujući tome, u Švedskoj je tako za 15 godina broj pušača pao s 15 na 5,6 posto, što je rezultiralo najnižom stopom bolesti povezanih s pušenjem, kao i preranih smrti.

O uspjehu švedskog pristupa govori i činjenica da je Novi Zeland prihvatio njihov model te u samo pet godina prepolovio stopu pušača u zemlji. Nedavno su vlasti Novog Zelanda prepolovile i akcize na duhanske proizvode koji rade po principu zagrijavanja duhana. Suradnica ministra zdravstva Novog Zelanda Kejsi Kostelo, koja je i naložila ovu promjenu, rekla je da je to učinila kako bi potakla ljude koji puše da pređu na manje štetne alternative. Građani, a i vlasti Novog Zelanda, već znaju dosta o strategijama za smanjenje štete od pušenja.

Posljednjih godina, zemlja je prihvatila e-cigarete kao alat za smanjenje štete, a vlada ih preporučuje u tu svrhu. Kako su ove alternative stekle popularnost, pad stope pušenja na Novom Zelandu se ubrzao. U 2018. godini stopa pušenja je iznosila 13,3 posto, a u 2023. je pala na 6,8 posto. Vlada Novog Zelanda vjeruje da će, zahvaljujući novim mjerama, ta stopa pasti ispod 5 posto već naredne godine.

Na listi zemalja koje su drastično uspjele da smanje broj pušača zahvaljujući prihvaćanju i primjeni koncepta smanjenja štetnosti je i zemlja izlazećeg sunca – Japan. U toj zemlji je 2000. godine pušilo 50 posto svih muškaraca i 33 posto odraslih osoba. Značajna promjena dogodila se 2015. godine kad je prodaja cigareta počela opadati pet puta brže nego u godinama prije. Razlog je bio široko prihvaćanje bezdimnih alternativa koje zagrijavaju duhan.

Iako se posljednjih mjeseci u javnosti govori o tome kako Velika Britanija namjerava da dodatnim mjerama zaustavi problem cigareta i obolijevanja Britanaca od bolesti povezanih s pušenjem, malo je poznato da je ova zemlja među prvima u svijetu prihvatila takozvani koncept smanjenja štetnosti, koji zagovara, između ostalih, i Institut za javno zdravstvo te zemlje. Tako pušači kao način da se odreknu cigareta dobivaju elektronsku, i to na ljekarski recept, jer se smatra da oni koji ne prestanu da puše cigarete mogu prelaskom na neku alternativu bar umanjiti rizike od obolijevanja. Podaci ukazuju da je u Velikoj Britaniji svake godine, u posljednjih 10 godina, od 30 do 50 tisuća pušača ostavilo cigarete prelaskom na alternativu.

Iskustva zemalja poput Novog Zelanda, Japana, Švedske i Velike Britanije predstavljaju savršene primjere za učenje uzevši u obzir da su nekada imali alarmantno visoke stope pušača.

Ključni faktor uspjeha u ovim državama predstavlja kombinacija vladinih inicijativa i podrške zajednice, a ne ideološki rat protiv nikotina. Prihvaćanjem bezdimnih alternativa, ove zemlje su uspjele preusmjeriti značajan dio pušačke populacije prema manje štetnim proizvodima, i na taj način efikasno smanjiti ukupnu štetu uzrokovanu sagorijevanjem duhana.

Kopirati
Drag cursor here to close