Zgrade pretvorili u hotele
Firenca krenula u rat s AirBnB-om
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Firenca je zabranila nove oglase na digitalnim platformama o kratkoročnom najmu stanova u povijesnoj jezgri i najavila poticaje koji bi trebali osloboditi više stambenog prostora za građane.
Grad je u ponedjeljak usvojio nove propise, nudeći na tri godine porezne olakšice vlasnicima koji kratkoročni najam za odmor zamijene dugoročnim najmom stambenog prostora domaćem stanovništvu.
Firenca je preuzela inicijativu zbog razočaravajućih planova vlade o regulaciji sektora, rekao je gradonačelnik Dario Nardella.
Cijene porasle za 15,1 posto
“U 2016. godini imali smo nešto manje od 6.000 stanova na platformi Airbnb, a danas ih je gotovo 14.378”, rekao je firentinski gradonačelnik, istaknuvši da je u tom razdoblju prosječna mjesečna cijena najma stanova skočila 42 posto.
Ove godine cijene su porasle za 15,1 posto, rekao je Nardella, član Demokratske stranke lijevog centra koja je u oporbi na nacionalnoj razini.
“Četrdesetak tisuća Firentinaca koji žive u centru grada žali se da su se (njihove zgrade) preko noći pretvorile u hotele s apartimanima”, dodao je gradonačelnik.
Kao i u drugim europskim zemljama, i u Italiji je stambenu krizu izazvala kombinacija niskih plaća, manjka nekretnina, kratkoročnog najma za odmor i visoke inflacije, posebno teško pogodivši radnike s niskim primanjima i studente, prenosi Hina.
Problemi i u drugim gradovima
Slične probleme imaju i gradovi u drugim dijelovima svijeta, poput New Yorka koji je odlučio pooštriti propise o kratkoročnom najmu.
Marco Stella, regionalni koordinator stranke Forza Italia, članice desničarske vladajuće koalicije, najavio je da će se žaliti upravnom sudu na potez firentinskih gradskih vlasti.
Predsjednik talijanske udruge poduzetnika za turističko iznajmljivanje Lorenzo Fagnoni rekao je da su novi gradski propisi u Firenci “apsolutno pogrešna odluka koja se kosi s tržišnm liberalizmom”.
Airbnb nije odmah odgovorio na Reutersov upit da komentira firetinske propise.
Vlada u Rimu radi na prijedlogu zakona koji bi, prema medijskim izvješćima, zahtijevao boravak od minimalno dvije noći u stambenim objektima u povijesnim gradskim središtima i općinama s velikim brojem turista.
Sve stambene nekretnine koje se iznajmljuju turistima trebale bi dobiti nacionalni identifikacijski kod radi lakšeg praćenja i reguliranja najma, uz prijetnju kazne iznajmljivačima do 5.000 eura.