Franciscana
Kulturna ruta uvezuje Bosnu i Hercegovinu, Hrvatsku i Crnu Goru
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U okviru Međunarodnog sajma gospodarstva u Mostaru upriličen je zajednički sastanak Ureda za europske integracije Županije Zapadnohercegovačke, Regionalne razvojne agencije Dubrovačko-neretvanske županije DUNEA i Hrvatskog nacionalnog vijeća Crne Gore. Sastanak je organiziran u cilju pripreme zajedničkog projekta koji bi se prijavio na aktualni javni poziv u okviru Interreg programa prekogranične suradnje Hrvatska-BiH-Crna Gora.
Projekt se odnosi na umrežavanje franjevačkih samostana te muzeja/knjižnica/galerija i drugih franjevačkih ustanova, koji su vezani za te franjevačke samostane, u jedinstvenu kulturno-turističku rutu pod nazivom "Franciscana". "Franciscana" predstavlja platformu kroz koju će se kulturno, ali i turistički, vrednovati vrijedna kulturno-povijesna baština u Bosni i Hercegovini te Dubrovačkom primorju u Republici Hrvatskoj i Crnoj Gori, a koja je primarno očuvana zahvaljujući djelovanju franjevaca na ovim prostorima. Naime, franjevci su na ovim prostorima prisutni još od 13. stoljeća, te su pored dušobrižništva širili prosvjetu i kulturu i bili su jedini učitelji i začetnici prvih književnih i znanstvenih djela, te čuvari kulturno-povijesne baštine.
Ravnatelj Ureda za europske integracije Županije Zapadnohercegovačke Ivan Jurilj naglasio je kako je kulturno povijesna baština u Bosni i Hercegovini očuvana ponajviše zahvaljujući djelovanju franjevaca. Većina muzejske, kao i galerijske i književne građe, nalazi se u franjevačkim samostanima te je stoga od izuzetne važnosti vrednovati ovu kulturno povijesnu baštinu, kako u kontekstu razvoja i promocije kulture, tako i njene integracije u turističku ponudu. "Franciscana" je već pokrenuta u Hercegovini kroz organizaciju biciklističkih tura između franjevačkih samostana u Hercegovini, međutim postoji potreba da se jedna ovakva inicijativa proširi na cijeli prostor na kojem su djelovali franjevci.
Ravnateljica Regionalne razvojne agencije DUNEA Melanija Milić istakla je važnost vrednovanja kulturno povijesne baštine, a posebno kroz razvoj i promociju kulturnih ruta koje mogu imati ne samo lokalni i regionalni, već i međunarodni značaj. Iako je Dubrovačko-neretvanska županija napravila ogromne iskorake u vrednovanju kulturno povijesne baštine, "Franciscana" je ipak jedinstvena jer će se ovim projektom razviti jedinstven doživljaj putovanja kroz specifičnu i turbulentnu povijest ovih prostora čiji su aktivni sudionici franjevci koji su djelovali na ovim prostorima.
Predsjednik Hrvatskog nacionalnog vijeća Crne Gore Zvonimir Deković iskazao je zadovoljstvo uspostavljenim partnerstvom i uključivanjem u prekograničnu suradnju s Hrvatskom i Bosnom i Hercegovinom. Kulturno-povijesna baština vezana za franjevce u Bokokotorskom zaljevu je izuzetno bogata, pa je inicijativa za proširenje projekta "Franciscana" na Crnu Goru prilika da se uvežemo u jednu širu zajedničku priču. Ovo partnerstvo je prilika ne samo za "Franciscanu", već i za suradnju i na drugim područjima.
Naime, 3. svibnja 2023. godine je otvoren prvi poziv za projekte u okviru Interreg programa prekogranične suradnje Hrvatska – Bosna i Hercegovina - Crna Gora, te je ovo bila odlična prilika za detaljniji razgovor o aktivnostima na pripremi projekta "Franciscana" i planiranju detaljnih aktivnosti.