Turizam u minusu
Mi smo glumili da smo prepametni
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Nakon završetka perioda koji bi bez pandemije bio poznat kao turistička sezona, došlo je vrijeme da se podvuče crta i saberu gubici, objavila je BHRT.
Turizam je globalno, kao grana gospodarstva pretrpio značajne gubitke, a u Bosni i Hercegovini među najpogođenijim su Mostar i Međugorje – kojima je konstantan razvoj naglo prekinut. Sezonu je donekle spasio Neum, ali statistike i predviđanja za budućnost nisu optimistična.
Federalni zavod za statistiku objavio je kako je na području ovog entiteta broj turista u kolovozu bio za 74 posto manji nego u prethodnoj godini.
Iz turističke zajednice Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ) u kojoj se nalazi veliki broj popularnih turističkih destinacija kažu – pad posjete u Neumu bio je nizak, međutim, posjeta Međugorju i Mostaru u dva ljetna mjeseca bila je niža za 90 do 95 posto.
Preciznih podataka nema budući da je kantonalni korona zakon za vrijeme pandemije ukinuo plaćanje boravišne takse koja je bila glavni indikator broja posjeta.
Semir Temim, iz Turističke zajednice HNŽ, kaže kako se od 1. rujna boravišna pristojba na osnovu tog zakona ponovo uplaćuje turističkoj zajednici.
''Međutim, svjedoci smo kakav je rujan bio, a takvo će biti i naredno razdoblje jer vidimo da pandemija uzima velikog maha, države su zatvorene, zatvaraju se granice tako da ne očekujemo veliki priliv tih sredstava'', rekao je.
Skupština HNŽ više je puta tijekom ljetnih mjeseci neuspješno apelirala na Vijeće ministara BiH da povuče odluku o zatvaranju granica za EU državljane imajući u vidu mogućnost ostvarivanja kakvih – takvih prihoda iz turizma.
Tomislav Martinović, zamjenik predsjedavajućeg Skupštine HNŽ, rekao je kako je ''granice trebalo otvoriti u sedmom i osmom mjesecu kad su tu bili i mogli biti u prolazu turisti koji su boravili na Jadranu''.
''Pogledajte što je uradila Republika Hrvatska, pametnu stvar, pokušala i bar dijelom spasila gospodarstvo, odnosno omogućila da se nešto uprihoduje. Mi smo glumili da smo prepametni i da ćemo uvjetovati EU'', rekao je.
Zbog velikog pada turizma i loših rezultata, situacija je trenutno nepovoljna za radnike i poslodavce u sektoru turizma, ali i u svim vezanim sektorima poput prijevoza ili proizvodnje hrane. U HNŽ je tako u rujnu bez posla ostalo 147 stalno zaposlenih iz sektora turizma i ugostiteljstva, te 50 ljudi iz vezanih djelatnosti. Kad se ubroje sezonski radnici, taj broj je puno veći.
Anita Perić, iz Zavoda za zapošljavanje HNŽ-a, kaže kako su u veljači počeli dolaziti poslodavci iz Hrvatske u potrazi za sezonskim radnicima.
''Međutim to je stalo, kako se kod njih sve zatvorilo bili su im dovoljno njihovi, naš turizam skoro nije postojao ove godine i to se stvarno odrazilo na broj nezaposlenih i na gospodarstvo općenito'', rekla je Perić za BHRT.