Znate li gdje se nalazi?

Najljepša tržnica na svijetu s 4000 štandova koju svaki dan posjeti 250.000 ljudi

Tržnica se danas prostire na površini od preko 30 hektara i ima više od 4.000 trgovina, u kojima se mogu kupiti šareni začini, predivni suveniri, tekstil, nakit, keramika i još mnogo toga.
Gospodarstvo / Turizam | 20. 05. 2024. u 12:28 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Razgledavati antikvitete, šetati među raskošno ukrašenim štandovima, mimoilaziti se s gostoljubivim lokalnim stanovnicima, udisati miris svježeg voća i povrća, diviti se širokom izboru besprijekorno posložene ribe i mirisnih sireva…

Tržnice su, složit će se mnogi, pulsirajuće srce gradova i mjesta koja prehranjuju njihove stanovnike. A jedna od najljepših i najgrandioznijih tržnica na svijetu je bez sumnje Veliki Bazar (Grand Bazaar) u Istanbulu. Ona je više od običnog mjesta za kupovinu i trgovinu. To je mjesto druženja i interakcije koje povezuje prošlost i sadašnjost, gdje se stapaju različite kulture i gdje svaki posjetitelj obogaćuje svoju dušu!

Izgrađena u 15. stoljeću

Veliki bazar (Kapalıçarşı) izgrađen je 1455. godine kao središte lokalne trgovine odjećom i draguljima. Osmanski sultan Fatih Sultan Mehmet, poznatiji kao Mehmed Osvajač, naredio je izgradnju dvije kamene zgrade u kojima su trgovci mogli prodavati svoje proizvode i ostvarivati profit za džamiju Aja Sofija. Ubrzo su te dvije zgrade postale središte trgovine u Istanbulu.

Tržnica je do kraja 16. stoljeća nevjerojatno proširila svoje granice, a njezina izvorna struktura ostala je netaknuta do današnjeg dana. Kroz stoljeća, ovo šaroliko mjesto je odoljelo brojnim prirodnim katastrofama zahvaljujući svojoj jedinstvenoj arhitekturi koja je bila ispred svog vremena. U razdoblju od 17. do 19. stoljeća, europski putnici su s divljenjem primijetili kako se Istanbul razlikuje od bilo kojeg drugog trgovačkog središta na svijetu, a posebnu pažnju su privlačili raznoliki proizvodi s izvanrednom kvalitetom.

Tržnica se danas prostire na površini od preko 30 hektara i ima više od 4.000 trgovina, u kojima se mogu kupiti šareni začini, predivni suveniri, tekstil, nakit, keramika i još mnogo toga. Smatra se da Veliki bazar posjeti preko 250.000 ljudi dnevno, što ga čini jednim od najposjećenijih turističkih atrakcija u Turskoj.

Foto: Canva / Grand bazaar

Cjenakanje dio lokalne kulture

Cijene na tržnici su često podložne pregovorima, a to znači da se posjetitelji mogu cjenkati s prodavačima. Prilikom ulaska u trgovinu uvijek je dobro započeti s ljubaznim pozdravom poput "Merhaba" (Dobar dan) ili "Selam" (Pozdrav). Prije nego što krenete s cjenkanjem, provjerite cijene sličnih proizvoda na drugim štandovima ili trgovinama kako biste imali okvirnu ideju o tome koliko bi trebali platiti, prenosi Putni kofer.

Zatim pokažite interes za proizvod koji vas zanima i postavite nekoliko pitanja o njegovoj kvaliteti, materijalima ili izradi. To može pomoći u izgradnji komunikacije s prodavačem. Kada je vrijeme za cjenkanje, započnite s ponudom koja je značajno niža od početne cijene. Obično se preporučuje ponuditi oko 30-50% niže od tražene cijene. Cjenkanje može potrajati neko vrijeme, posebno ako ste zainteresirani za kupovinu skupljeg predmeta. Budite strpljivi i nastavite s pregovorima dok ne postignete dogovor koji vam odgovara.

Foto: Canva / Veliki bazar

Otkriva dušu Istanbula

Danas na Velikom bazaru pruža se mnoštvo mogućnosti za gastronomsku uživanciju, no prije vesternizacije osmanskog društva koncept restorana bio je potpuno stran. To se često pripisuje ograničenim društvenim ulogama žena, poslovnim praksama i tradicionalnim uvjerenjima regije. Trgovci su nekada na posao nosili ručkove s jednostavnim, autentičnim turskim jelima, poslužujući ih iz kutije slične ručnoj torbi za obrok na jednom od dva štanda unutar bazara. Jedan od tih štandova stoji i danas, no više nije u funkciji, podsjećajući nas na prošlost i promjene koje su oblikovale bogatu kulinarsku scenu ovog živopisnog mjesta.

Veliki Bazar je izvanredna arhitektonska znamenitost s izuzetno bogatom poviješću i dubokom povezanošću s turskom kulturom. Čak i ako ste prvobitno planirali izbjegavati šoping tijekom svog putovanja u Tursku, posjet Velikom bazaru je apsolutni "must-have" doživljaj! Nemojte propustiti jedno od najstarijih i najznačajnijih kulturnih iskustava koje Istanbul nudi.

Bazarske trgovine obično rade od ranih jutarnjih sati pa sve do kasnog poslijepodneva, a tijekom ljetnih mjeseci neke od njih mogu biti otvorene i noću. Ova tržnica je bila izvor inspiracije mnogim umjetnicima i piscima kroz povijest, spominje se u mnogim književnim djelima kao što je roman "Istanbul" Orhana Pamuka.

Kopirati
Drag cursor here to close