"Zone nezadržavanja"

Talijanski grad uvodi kazne za sve koji se budu zadržavali na rivi od 10:30 do 18 sati

Sa šarenim zgradama koje okružuju more slikovita gradska riva često završava na raznim profilima na Instagramu. Ljeti to znači navalu posjetitelja koji poziraju za selfije, blokirajući staze i ceste, no uskoro bi se svi oni mogli suočiti s neugodnom.
Gospodarstvo / Turizam | 24. 05. 2023. u 12:25 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Pitoreskna talijanska mjesta "pate" od masovnog turizma, no jedno od njih odlučilo se na borbeni stav. Portofino, mali primorski gradić na talijanskoj rivijeri, postao je krcat turistima, što dovodi do nezadovoljstva lokalnog stanovništva.

Sa šarenim zgradama koje okružuju more slikovita gradska riva često završava na raznim profilima na Instagramu. Ljeti to znači navalu posjetitelja koji poziraju za selfije, blokirajući staze i ceste, no uskoro bi se svi oni mogli suočiti s neugodnom situacijom…

"Zone nezadržavanja"

Naime, kako bi se borio protiv toga, gradonačelnik Portofina uveo je takozvane "zone nezadržavanja". Svatko tko bude uhvaćen da se predugo zadržava na rivi između 10:30 i 18 sati riskira nemalu kaznu od 270 eura. Grad ima malo više od 400 stanovnika, ali privlači mnogo turista, a brojka ponekad premašuje 10 tisuća dnevno. To rezultira prenapučenim ulicama i prometnim gužvama. Doduše, nije baš najjasnije kako će se definirati "predugačko zadržavanje", ali dobro...

Primarni cilj zabrane je spriječiti okupljanje velikih grupa turista na molu. Bit će na snazi do završetka sezone godišnjih odmora, odnosno do 15. listopada, prenosi punkufer.

Amalfi obala, Venecija...

Ipak, Portofino nije jedini koji se bori protiv masovnog turizma. Naime, i na amalfijskoj obali koncentracija turista je ogromna jer tirkizne uvale i gradovi na liticama privlače gomile posjetitelja tijekom ljeta. Kako bi se smanjio promet na poznatoj dionici od 35 kilometara između Vietri sul Mare i Positana, od lipnja do rujna prošle godine uveden je sustav ograničenja registracijskih tablica. Kako?

Jednostavno, jedan dan je bila dopuštena vožnja tablicama sa zadnjim parnim brojem tablica, a drugi dan – neparnim. One starije ova priča vjerojatno jako dobro podsjeća na nešto…

Naravno, protiv "masovnjaka" se bori i Venecija, tako da je već podignuta boravišna taksa na pet eura po danu, a uskoro se očekuje i početak naplaćivanja dolaska u grad jednodnevnim posjetiteljima. Tko zna, možda će i Hrvatska u bližoj budućnosti svjedočiti ovakvim mjerama…

Kopirati
Drag cursor here to close