3,1 milijun noćenja
Tko su nam gosti? U BiH najduže ostaju turisti iz Irana i Latvije
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Za devet mjeseci ove godine BiH je posjetilo više od 1,5 milijuna turista, a ostvareno je više od 3,1 milijun noćenja, što je znatno više u odnosu na isti period lani.
1.513.756 posjeta
Prema podacima Agencije za statistiku BiH, u periodu od siječnja do rujna turisti su ostvarili 1.513.756 posjeta, što je za 10,4 posto više u odnosu na isti period prošle godine.
"Domaći turisti ostvarili su 0,7 posto posjeta više u odnosu na isti period 2023. godine, dok su strani turisti ostvarili 14,6 posto posjeta više u odnosu na isti period prethodne godine. U ovih devet mjeseci turisti su ostvarili 3.172.716 noćenja, što je za 7,9 posto više u odnosu na isti period lani", navode iz Agencije za statistiku BiH.
Pročitajte još
Navode da je u ukupno ostvarenom broju noćenja udio domaćih turista 28,5 posto, dok udio stranih turista iznosi 71,5 posto.
"U strukturi noćenja stranih turista najviše noćenja ostvarili su turisti iz Hrvatske, i to 12,6 posto, Srbije 11,5 posto, Turske 9,8 posto, Saudijske Arabije 9,2 posto, Slovenije 5,3 posto, Njemačke 4,2 posto, SAD 3,4 posto, Poljske tri posto, Kine 2,9 posto i Italije 2,8 posto noćenja, što predstavlja 64,7 posto ukupnog broja noćenja. Turisti iz ostalih zemalja ostvarili su 35,3 posto noćenja", navode iz Agencije.
U skladu s trendovima
Dodaju da je najveći broj noćenja ostvaren u okviru djelatnosti hoteli i sličan smještaj s udjelom od 94 posto.
"Po dužini boravka stranih turista u našoj zemlji na prvom mjestu su turisti iz Irana i Latvije, zatim Egipta i Kuvajta te Irske i Katara", dodaju iz Agencije.
Marko Radić, rukovoditelj Sektora za promociju turizma u Turističkoj organizaciji Republike Srpske, za "Nezavisne novine" kaže da je evidentno povećanje broja turista, kao i da ne zaostajemo za kretanjima u Europi, tj. imamo povećanje broja dolazaka i noćenja, što je, ističe, trend za europski kontinent.
"Ono što stalno govorimo u vezi s turizmom jeste to da je turistička ponuda, odnosno potencijal koji mi imamo u skladu s trendovima i potražnjom u Europi, samo što nismo dovoljno prepoznati u smislu vidljivosti i nemamo velike kapacitete i to po pitanju visokih standarda kada je ta vrsta ponude u pitanju, a to se odnosi na aktivnosti i boravak u prirodi te sadržaje koji propagiraju način korištenja resursa zaštite životne sredine itd. Dakle, imamo potencijal, ali nismo skroz razvili ponudu u skladu s tim, što su trendovi u svijetu", rekao je Radić.
Usluga, hrana, cijene...
No, kako kaže, taj trend govori da će ovdje ubuduće dolaziti do konstantnog povećanja broja dolazaka i noćenja.
"Ali, mi treba da budemo spremni i moramo kreirati ponudu u skladu s potražnjom, tj. onim što turisti žele od jedne destinacije, a to je da je sigurna, čista, da je sve po zakonu te da su ljudi prijavljeni. Oni žele i dobru uslugu, hranu, da su restorani uredni te da su cijene u skladu s ponudom, ali i da smo dobro povezani prometnom infrastrukturom, više letova itd. U skladu s tim, sljedećeg tjedna smo na sajmu u Solunu, a ovu godinu završavamo krajem studenog sa sajmom u Novom Sadu i već od siječnja kreću sajamske aktivnosti, od Beča, Ljubljane, Beograda, do Banja Luke", dodaje Radić.
Ističe da imaju dosta aktivnosti kako bi promovirali i pozicionirali Republiku Srpsku kao turističku destinaciju, pogotovo kao destinaciju koja propagira sadržaje i aktivnosti u prirodi, a čiji su temelji na održivom turizmu.