Svjetska baština
Uvrštenje Vjetrenice na UNESCO-vu listu: Vlada HNŽ dala zeleno svjetlo
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Na tri održane sjednice tijekom ovoga tjedna, Vlada Hercegovačko-neretvanske županije usvojila je niz odluka, izvješća i informacija, priopćeno je.
Usvojila je Odluku o davanju suglasnosti i potpore za uvrštenje špilje Vjetrenica na UNESCO-vu listu svjetske baštine kao prirodnog fenomena i područja izvanredne prirodne ljepote i estetske vrijednosti, kao i važnog i značajnog prirodnog staništa za očuvanje prirodne raznolikosti na lokalitetu uključujući ugrožene vrste izvanredne vrijednosti za znanost ili očuvanje života.
Pročitajte još
Istaknuto je kako je Vjetrenica složen špiljski sustav i najdulja špilja u BiH, te predstavlja hidrološki aktivan protočni speleološki objekt s aktivnim podzemnim tokovima vode i podzemnim jezerima.
Upis na listu svjetske baštine UNESCO-a, uz ostalo, doprinio bi većoj promidžbi kako općine Ravno, tako i Hercegovačko-neretvanske županije, te povećanju broja dolazaka turista.
Također, usvojen je Zaključak kojim Vlada podupire donošenje Zakona o proglašenju špilje Vjetrenica s dijelom Popova polja zaštićenim krajolikom Vjetrenica-Popovo polje koji je u skupštinski postupak uputila zastupnica Stana Burić.
Rezimirajući aktivnosti na realiziranju financijske potpore gospodarstvu pogođenom pandemijom, Vlada je usvojila Konačno Izvješće Povjerenstva za upravljanje Stabilizacijskim fondom i utvrđivanje Prijedloga Programa utroška sredstava od subvencija iz članka 3. i 4. Zakona o ublažavanju negativnih ekonomskih posljedica izazvanih epidemijom korona virusa (COVID-19) i potpori ekonomiji na području HNŽ.
Vlada je, također, usvojila Odluku o izmjeni Odluke o načinu i rokovima plaćanja koncesijske naknade za korištenje poljoprivrednog zemljišta u državnom vlasništvu na području HNŽ.
U obrazloženju Odluke istaknuto je kako se negativni učinci pandemije već osjete u svim segmentima života, pa tako i poljoprivrednoj proizvodnji kao grani gospodarstva koja u HNŽ zauzima značajno mjesto. Stoga se izmjenama Odluke namjerava pomoći budućim koncesionarima u samom početku kada vrše veća ulaganja, a imaju obvezu izmiriti jednokratnu koncesijsku naknadu u prvoj godini nakon zaključivanja ugovora o koncesiji.
Vlada je usvojila Informaciju o radu i učincima Inspekcije Ministarstva trgovine, turizma i zaštite okoliša u 2020. godini. Istaknuto je kako je obavljeno 1.609 inspekcijskih nadzora, pri čemu je, zbog utvrđenih nepravilnosti, izdano 527 rješenja, 13 prekršajnih naloga i 4 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka.
Vlada je usvojila Izvješće o planu i realiziranju jesenje sjetve za 2020. godinu. Sjetva je realizirana na površini od 1026 ha. U strukturi ukupno realizirane sjetve žita su zastupljena sa 470 ha, krmno bilje s 96 ha, povrće sa 407 ha, ljekovito i aromatično bilje s 33 ha, dok se površina od 20 ha odnosi na ostalu sjetvu na oranicama i vrtovima.
Najveći dio angažiranih površina na području je Čapljine, zatim slijedi Čitluk, Mostar, Stolac, Ravno, Neum, Jablanica i Prozor –Rama, dok na području Konjica nije bilo jesenje sjetve.
Vlada je, također, usvojila Izvješće o berbi grožđa na području HNŽ u 2020. godini u kojem se procjenjuje da je proizvedeno ukupno cca 19.340 t vinskog grožđa, od čega se može dobiti oko 116.040 hl vina.
Donesena je i Odluka o pomoći potresom stradalom području Banovine u iznosu od 50.000,00 KM.