Zatvaranje?

Dolušić: Deponija "Uborak" već premašila svoje kapacitete, izdano rješenje o zatvaranju

Gospodarstvo / Tvrtke | 21. 12. 2013. u 08:16 Sa.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Zatvaranje lokalnih općinskih deponija i otvaranje regionalnih deponija, izgrađenih uz poštivanje europskih ekoloških standarda, zakonska je obveza, ali i nužnost, jer način na koji se sada odlaže otpad u Federaciji BiH ugrožava okoliš i zdravlje ljudi.

Rečeno je to na druženju predstavnika Federalnog ministarstva okoliša i turizma i predstavnika medija, u okviru kampanje "Čist okoliš- čista savjest".

Po riječima savjetnika federalne ministrice okoliša i turizma Josipa Dolušića, zatvaranje lokalnih općinskih deponija i otvaranje regionalnih zakonska je obveza još od 2003. godine, a krajnji rok za realizaciju tog projekta bila je 2008.

No, s obzirom da se radi o jako skupom i zahtjevnom poslu, do sada su s radom počele samo dvije regionalne deponije, one u Zenici i Sarajevu.

Regionalna deponija u Sarajevu primjer je kako deponije izgrađene uz maksimalne mjere zaštite koje rezultiraju minimalnim uticajem na okoliš funkcioniraju i na koncu postaju samoodržive i osim proširenja djelatnosti privlače i druge partnerske organizacije i financijere, istaknuo je Dolušić.

Uz osnovnu funkciju prikupljanja otpada, sarajevska deponija izdvaja otpadne vode, te kroz poseban sustav iz otpada u procesu raspada prikuplja plin koji se koristi za proizvodnju električne energije i tako ostvaruju prihode kojima financiraju dio aktivnosti deponije.

Regionalni centar za upravljanje otpadom u Sarajevu, obuhvaća šest općina, a na njemu su sadržani sanitarna deponija s uređajem za prečišćavanje otpadnih voda, postrojenje za razdvajanje otpada, postrojenje za pretvaranje energije deponijskog plina u električnu energiju.

Slična je situacija u Zenici, gdje djeluje regionalna sanitarna deponija "Mošćanica" i predviđena je kao konačno rješenje za odlaganje otpada u regiji za narednih 30 godina uz koju će problem odlaganja otpada riješiti Travnik, Vitez, Novi Travnik, Busovača, Žepče, Zavidovići, Visoko i Zenica.

Kada je u pitanju Mostar, regionalna deponija "Uborak" već je završena i za početak rada potrebna joj je još samo građevinska i uporabna dozvola. Problem je nastao kada su privatni vlasnici, koji drže 49 posto vlasništva lokalne deponije "Uborak" na koju se do sada odlagao otpad iz Mostara, podnijeli tužbu zbog čega je stopirano izdavanje građevinske i uporabne dozvole za regionalnu deponiju.

Kako je kazao Dolušić, lokalna deponija "Uborak" već je premašila svoje kapacitete i izdano je rješenje o zatvaranju te deponije s 31. ožujkom 2014. godine.

Kampanju podizanja javne svijesti u oblasti upravljanja otpadom "Čist okoliš - čista savjest", koja je dio Drugog projekta upravljanja čvrstim otpadom, provodi Federalno ministarstvo okoliša i turizma BiH i cilj joj je upoznati javnost s nužnošću promjene poslovanja poduzeća koja se bave zbrinjavanjem komunalnog otpada.

Promjene u poslovanju komunalnih poduzeća podrazumijevaju uvođenje europskih ekoloških standarda i ekonomske isplativosti u taj posao.

"Komunalna poduzeća više neće moći nekontrolirano odlagati otpad i sve to raditi besplatno. U njihovom interesu bit će da što manje otpada ide na regionalne deponije, kako bi što manje plaćali. To znači da će morati razvrstavati otpad na korisni i nekorisni, nekorisni će ići na deponije, a od korisnog će imati profit koji će zajedno s komunalnim naknadama moći ulagati u svoje poslovanje", kazao je Dolušić.

Sredstva za kampanju osigurali su Švedska međunarodna korporativna agencija za razvoj SIDA i Svjetska banka. Implementator kampanje je BORAM agencija.

Kopirati
Drag cursor here to close