SME Go Green program
EBRD, EU i UniCredit financiraju mala i srednja poduzeća
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD) uz podršku Europske unije (EU), odobrila je UniCredit Bank d.d. iznos od 7 milijuna eura za kreditiranje malih i srednjih poduzeća u Bosni i Hercegovini kroz SME Go Green program. Program SME Go Green razvijen je kako bi pomogao bh. poduzećima u zelenoj tranziciji i omogućio im povećanje konkurentnosti u suvremenoj ekonomiji.
UniCredit Bank d.d. dugogodišnji je partner EBRD-a, s bogatim iskustvom u podršci malim i srednjim poduzećima te je u zavidnoj poziciji da omogući kreditiranje kroz mrežu koja pokriva čitav teritorij Bosne i Hercegovine.
Amina Mahmutović, predsjednica Uprave UniCredit Bank d.d., izjavila je: “Potpisivanjem ove kreditne linije nastavljamo s daljnjom podrškom malim i srednjim poduzećima koje smo prepoznali kao ključne za razvoj ekonomije naše zemlje. Podrška razvoju ovih poduzeća ujedno je podrška lokalnoj zajednici čiji razvoj nam je uvijek u fokusu te središtu svake odluke koju donosimo za izgradnju bolje, otpornije budućnosti.
Uvjereni smo da će značajan broj domaćih kompanija prepoznati prednosti koje ova kreditna linija pruža te da će ih ovo potaknuti za ulaganje u održive projekte, a posebno projekte koji doprinose zelenoj tranziciji i imaju pozitivan utjecaj na okoliš.“
Ovaj financijski paket omogućit će UniCreditu da nastavi podržavati ulaganja malih i srednjih poduzeća u zelene i održive projekte, a poboljšani pristup zelenim financijama podržat će konkurentnost i izvozni potencijal lokalnih poduzeća, pružajući im mogućnosti da unaprijede svoje proizvode i usluge u skladu s najvišim standardima EU o klimi, zaštiti okoliša, kao i drugim standardima.
Mala i srednja poduzeća moći će između ostalog aplicirati za financiranje projekata energetske efikasnosti, obnovljive energije i održivog korištenja resursa.
Poduzeća koja će se financirati kroz program Go Green za SME, imat će mogućnost poticaja u vidu povrata novca u visini od 10 % iznosa zajma ili 15 % za investicije u obnovlјive izvore energije i pojedine projekte u poljoprivredi.
Europska unija (EU) omogućava ovu vrstu poticaja kako bi se premostio jaz između početnih visokih troškova i budućeg povrata ulaganja. Ujedno, EU će osigurati sredstva za obuku o novim financijskim proizvodima i podršku lokalnim poduzećima u implementaciji projekata.