Izborno smeće

Izborna godina počela gomilanjem smeća: Radnici 'Komosa' se obraćaju na pogrešnu adresu

Gospodarstvo / Tvrtke | 23. 01. 2014. u 09:05 S.S.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Radnici mostarskog poduzeća 'Komos' ovih dana prijete blokadom gradskog deponija, te drugim mjerama s ciljem primoravanja vlasti u Mostaru da riješe njihove probleme. Kada se stanje u 'Komosu' analizira, nije teško zaključiti kako netko manipulira prevarenim radnicima koji potražuju nekoliko plaća i uplatu doprinosa koje kasni nekoliko godina.

"Gradonačelnik Ljubo Bešlić nema nikakve ingerencije nad upravljanjem gospodarskim društvima niti ga je Gradsko vijeće ovlastilo. Tamo i gdje je imao ovlasti Gradsko vijeće mu ih je oduzelo 2012. godine odlukom da imenovanje člana Skupštine vrši Gradsko vijeće. Kada su donijeli tu odluku na toj sjednici, odmah su donijeli odluku o provedbi plana o ujedinjenju komunalnih poduzeća. To je bila ona sjednica koja je održana bez Hrvata.

Za ovu odluku je Ustavni sud rekao da je ustavna, ali se nije upuštao u njezinu zakonitost. Činjenica je da Bešlić ne može ništa učiniti, ali je činjenica ni da se odluka o ujedinjenju poduzeća ne može provesti jer je tako napisana da nijedan sud to ne može provesti", rekli su u mostarskoj Gradskoj upravi, navodi 'Večernji list'.

Osim ovoga, činjenica je kako je 'Komos' još prije nekoliko godina trebao biti u stečaju, ali to još uvijek nije učinjeno. Vrijednost imovine 'Komosa' je oko 2 milijuna maraka, dugovanja su prije tri godine bila 4, a sada su čak 8 milijuna maraka.

"Ovdje se namjerno došlo u ovu poziciju. Radnici trebaju otići svojoj direktorici Vesni Mrgan - Karanović i od nje tražiti proglašenje stečaja kako zakon i nalaže. To je odavno trebalo uraditi, a sada se to mora uraditi žurno. Sve ostalo znači kršenje zakona i vrlo je moguće podnošenje kaznenih prijava zbog nesavjesnog upravljanja", poručili su sugovornici iz mostarske Gradske uprave.

Bošnjačka strana u Mostaru pokušava na silu ujediniti pet komunalnih poduzeća u jedno i na taj način riješiti problem 'Komosa'. Pri tome se zaboravlja kako od svih tih poduzeća samo 'Parkovi' posluju pozitivno, te kako imaju najveću imovinu. Zaboravlja se i kako je 'Komos' 49 posto u privatnom vlasništvu, pa se s razlogom postavlja pitanje hoće li Grad plaćati dugove privatnih tvrtki.

Kako radnici 'Komosa' prosvjeduju na pogrešnoj adresi govori i podatak da je Grad Mostar 'Komosu' dužan 100.000 KM, dok je dug prema 'Parkovima' oko 600.000 KM. Vodeći se tim podatkom lako je zaključiti kako više razloga za prosvjede pred gradskim institucijama imaju radnici 'Parkova' nego radnici 'Komosa'. SDA pokušava teret odgovornosti prebaciti i na HDZ BiH, svaljujući dio odgovornosti za nastalo stanje na hrvatsku stranu, piše 'Večernji list'.

Kopirati
Drag cursor here to close