Zabrinutost

Komos optužuje: Bešlić šuti jer u ovom dijelu grada žive Bošnjaci

Gospodarstvo / Tvrtke | 27. 01. 2014. u 16:31 Z.S.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

''Obmanjuju javnost kao što su obmanjivali nas od 2006. godine'', navodi se u priopćenju Sindikalne organizacije Javnog poduzeća Komos d.d. te dodaje kako su zabrinuti izjavama gradonačelnika Ljube Bešlića.

Tvrde kako mostarski gradonačelnik navodi neistinite razloge za nemogućnost funkcioniranja jedinstvenog komunalnog poduzeća u Mostaru i primjene Odluke Gradskog vijeća iz 2006. kao i Odluke Ustavnog suda Federacije BiH iz 2013. godine.

Novo poduzeće bez dugova i obveza

U priopćenju se navodi kako bi provođenjem Odluke o osnivanju javnog poduzeća za obavljanje komunalnih poslova od 20. 12 .2006.god., koju je donijelo Gradsko vijeće Grada Mostara i člana 29. iste, radnici Komosa riješili svoj status, a šteta se ni jednoj strani u ovom postupku ne bi nanijela, niti bi je itko trpio.

''Novoformirano preduzeće J.P. Komunalno d.o.o., po ovoj Odluci, treba po svom Pravilniku o organizaciji poslova preuzeti sve radnike J.P. Parkovi p.o. i dio radnika J.P. Komos d.d. koji nisu višak i u punom kapacitetu nastaviti obavljati sve komunalne djelatnosti za koje je i formirano'', navodi se u priopćenju i dodaje kako se u novu tvrtku, po spomenutoj odluci, ne bi unosili nikakvi dugovi ''niti se vrši ujedinjavanje firmi Komos i Parkovi nego se formira novo poduzeće bez dugova i obveza''.

Eventualni dugovi Komosa, tvrde iz Sindikata, i višak zaposlenika bi se rješavao u postupku likvidacije Komosa.

''U Komosu su nastali financijski problemi onog trenutka kada je od Komosa, na prijedlog Grada, oduzeta deponija za odlaganje otpada a kao višak ostavljeni radnici i kada su sredstva u proračunu grada Mostara drastično umanjena za komunalnu djelatnost. Istina je da u Komosu postoji višak radnika i da ga je uprava od 2007. pokušavala riješiti, pa je Nadzorni odbor i njegov predsjednik, pokojni Ljubo Golemac, dopisom upućenim gradonačelniku Bešliću, od Grada tražio samo da bude jamac za podizanje kredita iz čijih bi se sredstava zbrinuo višak zaposlenika. Gradonačelnik se nikada o tome, niti o bilo čemu što je Komos kroz godine tražio nije izjasnio'', navode iz Sindikata i dodaju kako radnike ''jako žalosti što gradonačelniku Grada Mostara nimalo ne smeta što su oni gladni, ali mu smeta što govore da su gladni pa im prijeti institucijama i na njih šalje policiju''.

Bešlićeva zabrinutost

''Još više nas žalosti što naš gradonačelnik nije zabrinut za zdravlje građana dijela Grada Mostara u kome mi pružamo usluge odvoza smeća i što ne reagira kada se smeće skuplja zbog našeg opravdanog štrajka. Možda je razlog što u ovom dijelu grada žive Bošnjaci. Kada se uskrati odlaganje smeća iz tzv. zapadnog dijela Mostara i Albi koja smeće dovozi iz Gruda, Širokog Brijega, Ljubuškog, tada se reagira preko policije i to žurno'', navodi Sindikalni odbor Komosa.

Podsjećamo, gradonačelnik Bešlić je izjavio kako se radnicima mostarskog poduzeća koje je prije 13 dana stupilo u generalni štrajk, manipulira od strane politike, ali i od drugog suvlasnika tog poduzeća te se usmjeravaju u štrajkove, prosvjede, blokade i ucjene kako bi iznudili rješenje.

''Oni su na krivoj adresi, njihova prava adresa za rješavanje problema je unutar poduzeća. Tamo imaju odgovorne ljude koji odgovaraju za nastalu situaciju'', izjavio je Bešlić naglasivši kako nema nikakvih ingerencija nad upravljanjem gospodarskih društava.

Rješenje je stečaj

''Gradsko je vijeće na sjednici 2012. godine donijelo odluku kako samo to tijelo ima nadležnost nad gospodarskim društvima, a na toj sjednici je, bez nazočnosti Hrvata, donesena i odluka o spajanju dvije tvrtke u jedno komulano poduzeće'', kazao je Bešlić, navodeći kako su upravo to razlozi zbog čega ne može pokrenuti rješavanje pitanja Komosa.

''Gradsko vijeće isključilo je gradonačelnika i prebacilo svu odgovornost na uprave poduzeća i na sebe'', rekao je Bešlić dodavši kako se sažaljeva nad situacijom radnika

''Na žalost, godimana se nije imalo sluha da se pokrene pitanje stečaja Komosa kako bi se se na taj način ozdravilo i reorganiziralo to poduzeće, kao što je to bilo s poduzećem Parkovi u kojem je bila identična situacija'', kazao je Bešlić i dodao kako je rješenje za Komos stečaj kojeg mogu pokrenuti vjerovnik ili dužnik.

Inače, Javno poduzeće Komos, koje je jednim dijelom u privatnom vlasništvu, već je dugi niz godina u financijskim problemima zbog čega su radnici prošle godini dobili samo osam plaća, a poduzeće je dužno oko osam milijuna konvertibilnih maraka.

Sindikat Komosa traži da se iz gradskog proračuna povećaju izdvajanja za komunalije te da se konačno provede odluka Gradskog vijeća Mostara iz 2006. godine o formiranju jednog komunalnog poduzeće na razini Grada, i to spajanjem Parkova i Komosa.

Kopirati
Drag cursor here to close