Kako riješiti krizu
Sindikat organizirao novi prosvjed radnika ArcelorMittala, sutra moguć sastanak u Vladi FBIH
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Samostalni sindikat kompanije ArcelorMittal Zenica (AMZ) jutros je ispred sjedišta te kompanije organizirao i četvrti, uzastopni dvosatni prosvjed radnika koji su u generalnom štrajku zbog umanjenja novembarske plaće dijelu radnika, a sutra bi o načinu rješenja krize u tom poduzeću trebao biti održan i sastanak u Vladi Federacije Bosne i Hercegovine - potvrdio je Feni predsjednik Saveza samostalnih sindikata metalaca Zeničko-dobojskog kantona Kenan Mujkanović.
Istaknuo je da su vijest o mogućem sastanku u Ministarstvu energetike i rudarstva FBiH na kojem bi trebao nazočiti resorni ministar Vedran Lakić i premijer FBiH te sindikalni i predstavnici kompanije AMZ, dobili od predsjednika Saveza samostalnih sindikata BiH Selvedina Šatorovića.
Službena potvrda sastanka
''Očekujemo i službenu potvrdu organizacije tog sastanka, kao i njegov pozitivan ishod'', kaže Mujkanović.
Predsjednik Samostalnog sindikata AMZ-a Rašid Fetić potvrdio je da su jučer imali kraći sastanak s menadžmentom, ali da se ništa nisu dogovorili.
''Sastanak je praktično trajao samo pet minuta. Odnosno, čim smo dobili negativan odgovor na naše pitanje hoće li pristati isplatiti svim radnicima puni iznos plaće za studeni, a onda kada dođe vrijeme i plaće za prosinac, mi smo napustili sastanak na kojeg nas je pozvao v.d. generalnog direktora Nikhil Mehta. Oni su samo ponovili uvjete za potpis kolektivnog ugovora, koje su nam ponudili u subotu, ali isplata punog iznosa plaća za mjesece u kojima se odvijao štrajk ostaje i dalje naš uvjet svih uvjeta za prekid protesta i novi početak pregovora za potpis novog pojedinačnog kolektivnog ugovora koji je istekao još 31. svibnja'' kazao je Fetić.
Uvećanje primanja
Sindikat je tražio uvećanje primanja za 25 do 30 posto, ali je kompanija u zadnjoj ponudi ponudila samo jednokratnu isplatu svim radnicima u iznosu od dva posto godišnje plaće, zatim isplatu regresa, uvećanje naknade za topli obrok s pet na 7,5 KM te isplatu "bajramaluka" u novcu umjesto u poklonima.
Ponuda je sadržavala i isplatu bonusa, varijabilnog dijela plaće ako poduzeće bude iskazalo pozitivan poslovni balans na kraju ove kalendarske godine.
U periodu trajanja štrajka rade samo departmenti Energetika i Koksara odnosno 562 radnika, ali na posao dolaze i zaposleni u Direkciji te još nekoliko radnika koji su potpisali izjavu kako odustaju od štrajka. Radnici koji su u štrajku svakodnevno dolaze te sjede na svojim radnim mjestima.